Légszomj, jól kidolgozott világgal
2020. november 26. 17:00

Richard Morgan a Valós halállal szinte minden jelentősebb irodalmi sci-fi díjat begyűjtött (Arthur C. Clarke-, Philip K. Dick- és John W. Campbell-díj), készült is hozzá két folytatás, majd az angol író a fantasy felé fordult. A Hősöknek való vidék-trilógiában egy meleg zsoldost és kompániájának kalandjait mutatja be. Mindkét trilógia erénye, a remekül megrajzolt, saját démonaival küzdő főszereplő (inkább antihős, mint igazi hős), a nagyon aprólékosan kidolgozott világ és kellően szövevényes, ám még követhető történetszál. Nos, a Légszomjban ezekből csupán a kidolgozott világ maradt.
A történet főhőse Hakan Veil, egy génmanipulációval felturbózott szuperkatona, egy úgynevezett készenléti, akinek feladata, hogy a világűrt járó űrhajókon őrizze a rendet. Az utazásokat jobb esetben hibernálva tölti, ám ha beüt a krach, akkor azonnal ébresztik, hogy rendet tegyen. Egy balul elsült akció után azonban munkaadói kirúgják, és a korrupcióban, bűnben és nyomorban fuldokló Marsra száműzik. Egy nap földi felügyelet érkezik, hogy rendet tegyen abban a fertőben, ami a vörös bolygón uralkodik. A földiek felfogadják Veilt, hogy vigyázzon az egyik ellenőrükre, cserébe biztosítanak számára egy hazautat a Földre. Ám ahogy az lenni szokott, a dolgok félresiklanak, Veil körül pedig sokasodni kezdenek a hullák.
A marsi társadalmi háló minden apró részlete remekül felépített. Kezdve a politikai fanatikusoktól, az egymással is hadban álló rendőrségen és a marshall szolgálaton keresztül egészen a pénzéhes, korrupt és hatalomhoz végletekig ragaszkodó politikusokig mindenre figyelt a szerző. Ahogy a technikai és a történelmi háttér is rendbe van. Morgan olyannyira otthon érzi magát ebben a Marsra felhúzott világban, hogy egy-egy általa megálmodott fontos történelmi eseményt, személyiséget vagy technikai megoldást csak úgy, foghegyről, minden magyarázat nélkül bedob a leírásba vagy párbeszédbe, ilyenkor pedig az olvasóval döccen egyet a szöveg, és vakarhatja a fejét, hogy ezzel az információtöredékkel vajon mihez is kezdjen.
Hakan Veil sokban hasonlít a Valós halál főszereplőjére, Takeshi Kovácsra, ő is egy cinikus szuperkatona, akit múltja árnyai hajszolnak. Ám míg Kovácsot ez a kiábrándult humor és a kétségbeesett menekülés az árnyak elől esendő emberré tette, Veil leginkább egy bunkó, a képességeitől túlságosan is egoistává váló kétdimenziós verőemberré lett. Van néhány jó pillanata, humoros megjegyzése, egy-egy jelenetben pedig meg-megvillan, hogy egy picit több odafigyeléssel sokkal többet is ki lehetett volna hozni a karakteréből.
Noha a Légszomj azonnal egy adrenalinlökettel, egy éjszakai klubban történő leszámolással kezdődik, sokáig kell várnunk, hogy a történet lényegi része beinduljon, ami egy sci-fi-thriller-akció ponyvának nem tesz túl jót. Amikor beindul, akkor viszont páros lábbal rúgja be az ajtót, az erőszakot és az erotikát is a csúcsra járatja Morgan. A sztori pedig egyre csavarosabbá és szövevényesebb válik. A végén már túlságosan is.
A Légszomjra talán az a leginkább igaz állítás, hogy – noha a szerző ugyanaz – ez a könyv a szegény olvasó Valós halála csupán. Szórakoztató, néhol megcsillan valami az író zsenijéből, de sokáig nem fogunk rá emlékzeni.
Richard Morgan: Légszomj, Agave Könyvek, Budapest, 2020, 512 oldal.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.