A Colin Farrell főszereplésével készült hollywoodi szuperprodukciót egy görög ügyvédekből álló csoport támadja, amiért homoszexuálisnak ábrázolják a nagy ókori hadvezért.
Fiúszex miatt perelnek a görögök
A 25 fős ügyvédcsoport már bíróságon kívüli jegyzékben szólította fel a stúdiót és a rendezőt, hogy külön feliratban hívja fel a nézők figyelmét arra, miszerint „a történet pusztán a képzelet szüleménye és nem hiteles történelmi dokumentumokon alapul.”
„Nem vagyunk a melegek ellen, de a gyártónak egyértelművé kell tennie, hogy ez a film merő kitaláció és nem Alexander életének hű bemutatása” – mondta Jannisz Varnakosz, az amerikai szuperprodukció elleni görögországi kampány vezetője. Az ügyvéd azt mondta, hogy még nem látta a filmet, de már elég információval rendelkezik annak megállapításához, hogy az „nem helyénvaló utalásokat” tartalmaz. Varnakosz szerint nincs olyan történelmi feljegyzés, amely bizonyítaná a hadvezér homoszexualitását, ezért bíróság elé viszik az ügyet, ha a Warner filmstúdió nem teljesíti követelésüket. Oliver Stone, a rendező is elismerte egy interjúban, hogy a filmben bemutatják Nagy Sándor biszexualitását, „ami sértheti egyesek érzelmeit”, akkoriban azonban más volt az emberek hozzáállása a szexualitáshoz.
A Meleg és Leszbikus Szövetség a Gyalázás Ellen (GLAAD) nevű amerikai homoszexuális lobbiszervezet szerint a 160 millió dollárból forgatott „Alexander” fordulatot jelent a nagy költségvetésű produkciók történetében, mivel Nagy Sándor valódi szeretőjeként mutatja be hadvezérét, Héphaisztiónt.
A film készítői váltig állítják, hogy a produkció történelmileg hűen ábrázolja Nagy Sándort és korát, a Krisztus előtti 330 körüli évek pogány erkölcseit. A főszerepet alakító Colin Farrell szerint Stone a lehető legnagyobb történelmi hűségre törekedett és ebbe beletartozik a korabeli ambivalens szexualitás ábrázolása is.
Nem ez az első eset, hogy a görögöket feldühítette történelmi hősük homoszexuálisként való ábrázolása: két éve makedóniai görögök százai megrohamoztak egy régészeti szimpóziumot, miután azon az egyik előadó Nagy Sándor férfiak iránti vonzalmáról értekezett.
A rendezőnek állítólag azért nem engedélyezték egyetlen jelenet forgatását sem Görögországban, mert a hatóságoknak nem tetszett az a mód, ahogy Oliver Stone ábrázolni kívánta a bálványt.
A film egyetlen kendőzetlen szexjelenete egyébként Sándor és felesége, Róxané között zajlik a nászéjszakán. Férfiszeretőjével, Héphaisztiónnal csak egy bensőséges ölelésben látható a nagy hadvezér, ezen kívül többé-kevésbé burkolt utalások történnek Nagy Sándor homoerotikus kapcsolataira.
A Warner Bros stúdió és a rendező egyelőre nem reagált a görögök követelésére. Filmes szakemberek szerint mindenesetre a készítők nem kevés kockázatot vállaltak azzal, hogy a történelmi hűségnek megfelelően biszexuálisnak ábrázolták a nagy ókori bálványt egy a széles tömegeknek szánt drága szuperprodukcióban. Az elmúlt nyár szuperfilmje, a Trója például elhallgatta Akhilleusz és Patroklosz szerelmi viszonyát, inkább Akhilleusznak egy trójai hercegnő iránti állítólagos sóvárgásának bemutatására helyezte a hangsúlyt. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.