Pozsony. Az oktatásügyi minisztérium döntése nyomán a középiskolákban leghamarabb 2005-ben vezetik be az érettségi vizsgák új rendszerét. Az új típusú vizsgarendszer működtetése évente előreláthatólag mintegy 30 millió koronába kerül majd.
Felkészítik a tanárokat
A vizsga általános részében központilag kidolgozott és értékelt feladatlapok segítségével mérik majd fel a tanulók tudásszintjét. Az érettségi vizsgák új rendszerének bevezetését követő első évben még nem lesz valamennyi tantárgyból központi felmérés. A diákok 2005-től már nem négy, hanem öt tantárgyból tesznek érettségi vizsgát. A jövőben a magyar tannyelvű középiskolák tanulóinak szlovák, illetve magyar nyelv és irodalomból, egy idegen nyelvből és egy természettudományi tantárgyból kell kötelezően érettségizniük. Az ötödik vizsgatárgy valamely választható tantárgy lesz. Az új érettségivizsga-rendszer bevezetésének előkészületi munkálatai részeként jelenleg a vizsgatárgyak feladatlapjait kidolgozó és összeállító szakemberek rendszeres képzése folyik. Ezekben a napokban a természettudományi tantárgyak feladatlapjainak készítése témájában tartanak a Művelődés és Szolgáltatások Intézetében előadásokat pedagógusok és oktatási szakemberek számára.
Az Állami Pedagógiai Intézet a British Councillal és a Nyílt Társadalomért Alapítvánnyal együttműködve 1999 óta a Monitor elnevezésű, a diákok tudásának országos szintű felmérésére szolgáló projekten kívül további 19, az érettségi vizsgák reformját előkészítő tervezetet valósított meg. A reformot előkészítő folyamatok eredményeként a közelmúltban jelent meg a Vizsgáztatás, felmérés és értékelés az oktatás-nevelés folyamatában című kiadvány, melyhez a módszertani központok révén juthatnak hozzá a pedagógusok. A kötet számos hasznos információt, gyakorlati útmutatót tartalmaz a jövőbeli érettségi vizsgák feladatlapjait kidolgozó pedagógusok és szakemberek számára. A kiadványból megismerhetik egyebek mellett a feleltetés és feladatlap-készítés alapelveit és módszereit. (ervé, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.