Elhunyt Bálint Tibor író

Bukarest. Elhunyt Bálint Tibor író, a romániai magyar irodalom egyik kiemelkedő kortárs alkotója. Az írót kolozsvári otthonában érte a halál.
Bálint Tibor 1932. június 12-én született Kolozsváron. Újságíróként kezdte pályafutását.

Bukarest. Elhunyt Bálint Tibor író, a romániai magyar irodalom egyik kiemelkedő kortárs alkotója. Az írót kolozsvári otthonában érte a halál.

Bálint Tibor 1932. június 12-én született Kolozsváron. Újságíróként kezdte pályafutását. 1953-tól 1955-ig az Igazság szerkesztőségének volt tagja, majd a Falvak Dolgozó Népe és az Ifjúmunkás című lap belső munkatársa lett. 1967-től szerkesztőként dolgozott a Napsugár című gyermeklapnál.

ĺróként az ötvenes évek második felében tűnt fel sajátos nyelvi erejű karcolatokkal, novellákkal. Első megjelent kötete, az 1963-ban kiadott Csendes utca ezeket gyűjtötte össze.

Hat évvel később jelent meg korszakos nagy regénye, a Zokogó majom, alcíme szerint az Egy élhetetlen család története, amely a XX. század egyik mérföldköve immár a magyar prózatörténetben. Az önéletrajzi műben a külvárosi környezetből jött gyerek életútját követi nyomon az újságíróvá válásig.

A XIX. századi realista hagyományok és a XX. századi modern irányzatok eredeti keverékének számító regény kirobbanó könyvsiker lett, és hasonlóan nagy sikert aratott a mű folytatásának is tekinthető regény, az 1978-ben megjelent Zarándoklás a panaszfalhoz.

A két nagy regény trilógiává bővült az 1998-ban kiadott Bábel toronyháza című művel.

Életének utolsó éveiben Bálint Tibor a kolozsvári Szabadság című lapban publikált rendszeresen karcolatokat és novellákat. A kritikusok szerint műfajt teremtett a „Jegyzetek a köröm hátán” sorozatával, amelyben írói portrékat rajzolt fel öt-tíz sorban a világ- és a magyar irodalom klasszikusairól.

Teljesítménye figyelemre méltó volt a gyermekirodalomban is, emellett olyan jeles műfordítóként tartották számon, aki több kötetnyi regényt, novellát fordított magyarra a román irodalom legnevesebb szerzőinek munkáiból.

Alkotói tevékenységét több nagydíjjal jutalmazta a Román ĺrószövetség. Magyarországon a kilencvenes évek első fele hozta meg számára a hivatalos elismerést a Déry Tibor és a Krúdy Alapítvány díjával.

Nem egészen egy héttel ezelőtt, a magyar kultúra napján Budapesten vette át életművéért a Márai Sándor-díjat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?