Egyetlen éjszaka eseményeit követhetjük egy „unalmas” városban, Brünnben. Több szereplőnk, mit szereplőnk, hősünk van, ezek az emberek ugyanis szembe mennek a sorssal. Persze mindenki a maga módján.
Van aztán egy szellemi fogyatékos srác, aki szerelmes, és kíváncsi rá, mi történik férfi és nő között az ágyban. Mert van egy nő, akivel szívesen kipróbálná azt a bizonyos dolgot. A nőt egy fogyatékosoknak rendezett futóversenyen ismerte meg, és azóta is csak rá gondol. Azok a bizonyos kis szikrák egyébként oda-vissza pattognak, csak éppen egyikük se tudja, hogyan lépjen a tettek mezejére. És vajon pótolhatja-e a testi kapcsolat a szerelmet? Miroslav Donutil például ezen töpreng, és nála tragikomikusabb részeget, bizony, rég láttunk a mozivásznon. Ráadásul játékában jókora adag önirónia is felfedezhető. Úgy formálja meg a közepes képességű, kiégett ötvenest, hogy a hasonló korú néző hátán feláll a szőr. Élete merő kudarc, még rendesen félrelépni se képes. Számára a későn fékező éjszakai villamos inkább megváltást hoz, mint halált.
Vladimír Morávek színházi rendező, és ez jót tett első filmjének. Sok benne a premier plán, a mozgáskövető kameraállás, a hosszú párbeszédek, a lírai ráközelítés. Ez utóbbit a leginkább realista helyzetekben szereti használni, ettől a jelenetek poétikusan emelkedettek lesznek, csakúgy, mint a cseh filmművészet aranykorában, a hatvanas években. A komikus helyzeteken (például a kocsmában lassan elázó fiatalemberek sorsán vagy az első aktusra való esetlen készülődésen) úgy nevetünk, hogy közben szégyenkezünk, és szidjuk a „szemtelen” rendezőt.
És akkor még nem beszéltem, és nincs is helyem beszélni az olyan apró kunsztokról, mint a kifli-szimbólum végigvonultatása, vagy a zene és a cselekmény ütköztetése. Mindez a pozitív hősökkel való azonosulást segíti. Mert hiába veszélyezteti Olinka saját édesanyja életét, neki szurkolunk, amikor altatót kever a lelki terrorista anya kávéjába, majd a lábánál fogva bevonszolja az asszonyt a spájzba, hogy zavartalanul kettesben lehessen a fiúval.
Közben a hatvanas évek szentimentális slágerei szólnak, amitől még inkább nosztalgikus-elégikus atmoszférát kap a történet.
Remélem, nem lövöm le a poént, ha elárulom, hogy ebből az éjszakából isten mostohagyermekei, a két fogyatékos fiatal (Jan Budař és Kateřina Holánová) kerül ki abszolút győztesként. Győzelmüket egy egész brünni társasház ünnepli.
Talán azért, mert ők ketten tisztábbak, őszintébbek és romlatlanabbak, mint a „normális” emberek zöme. Mert a normális emberek zöme képmutató, fütyül a másik érzelmeire, és képtelen beismerni tévedéseit.
Az Unalom Brünnben néhány nappal ezelőtt megkapta a legjobb filmnek járó Cseh Oroszlán díjat, méghozzá erős mezőnyben, többek közt az Oscarra jelölt Želaryt megelőzve.
Megkockáztatom: az a bizonyos előzsűri jól választott, Morávek filmjét ugyanis nehezen értenék meg holmi amerikai filmakadémiai tagok. Ezt ugyanis csak mi értjük. Ez egy közép-európai film, a legjobb fajtából.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.