ÖSZSEFOGLALÓLondon, Szöul. Nem tartja jó ötletnek a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberi jogi szervezet, hogy a híres londoni Globe Színház Észak-Koreában is be akarja mutatni a Hamlet című drámát a William Shakespeare születésének 450.
A Human Rights Watch ellenzi a klasszikus dráma bemutatását
ÖSZSEFOGLALÓ
London, Szöul. Nem tartja jó ötletnek a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberi jogi szervezet, hogy a híres londoni Globe Színház Észak-Koreában is be akarja mutatni a Hamlet című drámát a William Shakespeare születésének 450. évfordulója alkalmából hamarosan kezdődő kétéves turné során.
Az emblematikus londoni színház április 23-án, Shakespeare születésének napján kezdi világturnéját, amelynek keretében a tervek szerint a világ valamennyi országában bemutatja a Hamletet. A társulat bejelentette, hogy 2015 szeptemberében Észak-Koreába is ellátogat.
A drámaíró híres művében Hamlet, dán királyfi bosszút esküszik apja, a király haláláért, akinek megölését nagybátyja, Claudius szervezte meg. A helyzet sokak szerint emlékeztet a mai Észak-Koreára, ahol az országot vezető Kim Dzsong Un nemrég brutális kegyetlenséggel kivégeztette kegyvesztetté vált nagybátyját, Dzsang Szong Teket.
Phil Robertson, a Human Rights Watch ázsiai térségért felelős igazgatója ugyan nem szólította fel a híres londoni társulatot a tervezett észak-kóreai fellépés törlésére, mégis rossz ötletnek tartja, hogy a világhírű színház a hatalmi diktatúraként működő Észak-Koreába is elviszi a darabot. A Globe Színház vezetése azzal érvelt, hogy senkitől sem szabad megtagadni a lehetőséget, hogy lássa Shakespeare remekművét. Phil Robertson szerint ugyanakkor az előadást csak egy szűk elit nézheti majd meg. Az emberi jogi szakember rámutatott, hogy a Globe minden bizonnyal Phenjanban lép fel, ahol – mint mondta – a lakosokat a rezsim iránt tanúsított hűségük alapján választják ki.
Az Amnesty International arra biztatta a nemzetközi hírű londoni társulatot, hogy tudjon meg többet az észak-koreai társadalom mindennapjairól, mielőtt fellépne az országban. „Semmilyen színdarab sem lehet olyan tragikus, mint azon százezrek sorsa, akik az ottani büntetőtáborokban raboskodnak, és akiknek folyamatos kínzás, erőszak, éheztetés és kivégzés az osztályrészük” – fogalmazott nyilatkozatában a szervezet. (MTI, juk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.