Kabul. A tálibok tegnap bejelentették, hogy szabadon engedték az illegális határátlépésért letartóztatott brit újságírónőt. Yvonne Ridleyt szeptemberben fogták el és kémkedéssel is vádolták. Szabadon engedésére maga Omar molla, a tálibok vallási vezetője adott engedélyt, ám annak időpontja tegnapig bizonytalan volt.
Yvonne Ridley kálváriája
Az amerikai válaszcsapás előtt Kabulban az utcai pénzváltók éppúgy üzleteltek, mintha nem is hallottak volna a háborús veszélyrőlTASR/AP-felvétel A szabadulás tényét egyébként eddig csak afgán hivatalos források közölték. A nap folyamán Abdul Rahman Zahid afgán külügyminiszter-helyettes a tálib rendszerhez közelálló, pakisztáni székhelyű AIP hírügynökséggel azt közölte, hogy Yvonne Ridley riportert ma az afgán–pakisztáni határon adják át a brit hatóságoknak. Állítólag reggel 6-kor egy hivatalos gépkocsin hagyja el Kabult. Ezt követően két biztonsági őr és egy külügyminisztériumi vezető tisztviselő a pakisztáni határra kíséri, ahol átadják a brit illetékeseknek. Persze mindez még az amerikai válaszcsapások kezdete előtt hangzott el, ki tudja, hogy az új helyzet nem hosszabbítja-e meg Yvonne Ridley fogságát.
Yvonne Ridley az Egyesült Államok ellen szeptember 11-én elkövetett terrortámadások óta tudósította a Sunday és a Daily Express brit lapokat a pakisztáni Pesavarból és Iszlámábádból. A 43 éves újságíró két éve dolgozik a Daily Express első számú tudósítójaként. Kollégái nagyon tapasztalt újságírónak tartják, az elmúlt évtizedekben a világ számos válságövezetében dolgozott a brit sajtó, egyebek között a The Sunday Times, a The Observer és a The Independent brit napilapok számára.
Fő érdeklődési köre a Közel-Kelet, a térséghez szoros családi kötelék is fűzi – volt férje, nyolc éves kislányának apja, Daud Zarura, a Palesztin Felszabadítási Szervezet ezredese volt, amikor annak idején Cipruson megismerkedtek. Zarura jelenleg az észak-angliai menekült szolgálat vezetője, és úgy nyilatkozott volt feleségéről, mint „nagyon elkötelezett és bátor újságíróról, aki semmi félelmet nem ismer hivatása teljesítése során”. A Lockerbie légi szerencsétlenség után Ridley volt az, aki elsőként kért és kapott interjút Ahmed Dzsibriltől, a Népi Front Palesztina Felszabadításáért (PFLP) nevű radikális palesztin szervezet vezetőjétől; a PFLP akkoron még az amerikai utasszállító felrobbantásának első számú gyanúsítottja volt.
Munkatársai azonban úgy ismerik őt, mint, aki „nem vállal szükségtelen kockázatot egy sztori érdekében”. Ennek ellenére álruhában, engedély nélkül tartózkodott Afganisztán területén, ahol szeptember 28-án, Dzsálálábád térségében a tálibok fogságába került. A tálibok két nappal később bejelentették, hogy vizsgálatot indítanak annak megállapítására, kémtevékenység céljából tartózkodott-e az ország területén Ridley.
Egy héttel ezelőtt Nagy-Britannia pakisztáni nagykövete személyesen tárgyalt a tálibok pakisztáni főképviselőjével, hogy meggyőzze a tálib vezetést Ridley ártatlanságáról. Október 2-án Pakisztánba utazott az Express Newspapers csoport főszerkesztője és a csoport ügyvédje Ridley újságírói tevékenységét igazoló dokumentumokkal, miután az afgán hatóságok bejelentették, hogy az újságírónőt azzal vádolják, hogy a brit hadsereg különleges erőinek, az SAS-nek a tagja és bíróság elé akarják állítani.
Miközben a brit újságíró és ügyvéd a tálibok pakisztáni képviselőivel tárgyalt Ridley sorsáról, a pakisztáni látogatáson tartózkodó Tony Blair kormányfő pénteken közölte, hogy a brit kormány a színfalak mögött mindent megtesz Ridley kiszabadítása érdekében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.