<p>Az Egyesült Államok helyteleníti és a legkevésbé sem ért egyet azzal, hogy a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) ügyésze előzetes vizsgálatot kezdett pénteken a palesztin területeken elkövetett, feltételezhetően háborús bűncselekmények ügyében. A Palesztin Hatóság viszont üdvözölte a döntést.</p>
Washington helyteleníti az ICC előzetes vizsgálatát
Az előzetes vizsgálat annak nyomán vált lehetségessé, hogy a Palesztin Hatóság csatlakozott az ICC-t létrehozó nemzetközi dokumentumhoz, és visszamenőleg elismerte a bíróság joghatóságát arra az időszakra, amelybe már beleszámít az Izrael által legutóbb indított gázai övezeti hadművelet is. Így a kérdéses időben az adott területen akár az izraeliek, akár a palesztinok által elkövetett jogsértések ügyében elvi lehetőség nyílik a vizsgálat lefolytatására - annak ellenére, hogy Izrael nem csatlakozott az ICC statútumához.
A washingtoni külügyminisztérium közölte, az Egyesült Államoknak az az álláspontja, hogy Palesztina nem létező állam, így nincs joga csatlakozni az ICC-hez. "Az ellentéteket tárgyalások útján, és nem egyoldalú lépésekkel kell rendezni" - fogalmazott helyi idő szerint pénteken Jeff Rathke, a tárca szóvivője. Előzőleg Izrael botrányosnak nevezte a Nemzetközi Büntetőbíróság ügyészének döntését.
A Palesztin Hatóság szombaton üdvözölte Fatou Bensouda ügyész bejelentését. "Történelmi döntésnek tartjuk a bíróság döntésté" - mondta Rijád Malki palesztin külügyminiszter, hozzátéve, hogy egyűttműködnek a bírósággal a szükséges információk, dokumentumok és szemtanúk felsorakoztatásában, hogy "bizonyítsák, a palesztin nép bűncselekmények áldozata lett". Közleményében Fatou Bensouda, az ICC-ügyésze leszögezte, hogy az előzetes vizsgálatot a teljes függetlenség és pártatlanság jegyében fogja lefolytatni.
Az előzetes vizsgálat még nem jelenti a teljes tényfeltáró vizsgálat megindítását. Pusztán arra szolgál, hogy a rendelkezésre álló információk alapján az ügyész eldöntse, elég nyomós érv szól-e amellett, hogy egy alapos, érdemi vizsgálat nyomán valószínűsíthetően háborús, illetve emberiesség elleni bűncselekmények elkövetésére derülhet fény, valamint a cselekmények olyan jellegűek-e, amelyek ügyében az ICC illetékes eljárni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.