<p>Az Egyesült Államok elképzelhetőnek tartja az együttműködést Washington és Teherán között Afganisztán kérdésében - közölte egy névtelenséget kérő amerikai tisztségviselő pénteken Moszkvában. "Irán nagyon fontos szereplő Afganisztán szempontjából.</p>
Washington elképzelhetőnek tartja az együttműködést Iránnal
Úgy gondoljuk, hogy ez a terület (az afganisztáni együttműködés) hozzájárulhat a perzsa államhoz való jövőbeli közeledéshez" - mondta a tisztségviselő, aki a Sanghaji Együttműködési Szervezet égisze alatt Moszkvában zajló nemzetközi Afganisztán-konferencián vesz részt.
A terrorizmus és az afganisztáni kábítószer-csempészet elleni harc megerősítését célzó rendezvényre Irán is kapott meghívót, de arról egyelőre nincs szó, hogy az amerikai és az iráni delegáció kétoldalú megbeszélést is folytatna az orosz fővárosban.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a konferencia kezdetén Afganisztán ügyében az orosz-NATO együttműködés elmélyítését ajánlotta fel. Moszkva jelenleg engedélyezi a nem katonai jellegű NATO-utánpótlás átszállítását orosz területen, s Lavrov pénteken "további lehetőségek" megvizsgálását helyezte kilátásba.
Irán részt fog venni egy másik nemzetközi Afganisztán-konferencián is, amelyet március 31-én rendeznek meg Hágában az Egyesült Államok kezdeményezésére. A perzsa állam széles körű kapcsolatokat ápol afgán szomszédjával, különösen annak síita és perzsa kötődésű lakosságával. Teherán nem támogatta a szélsőséges szunnita tálibok uralmát Afganisztánban, és együttműködött az Egyesült Államokkal a 2001. szeptember 11-én New Yorkban és Washingtonban elkövetett terrortámadások után, mégpedig információk átadásával és tálibellenes csoportok támogatásával.
A névtelenül nyilatkozó amerikai tisztségviselő kijelentette azt is, hogy az Egyesült Államok folytatja a tárgyalásokat Kirgizisztánnal a Manasz légi támaszpont fenntartásáról. Az információt Biskek tagadta.
Kirgizisztán február végén mondta fel a támaszpont bérletéről Washingtonnal kötött szerződést, s ennek értelmében az amerikai katonáknak augusztus 20-ig el kellene hagyniuk a közép-ázsiai országot. A biskeki repülőtér 2001 után fontos tranzit- és utánpótlási bázissá vált az afganisztáni katonai műveletekhez.
A moszkvai Afganisztán-konferencián részt vesz az ENSZ főtitkára is, illetve az Európai Unió, a NATO és az Iszlám Konferencia Szervezetének képviselői.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.