Kabul/Washington. Az átmeneti afgán kormány visszaszolgáltat több tucat Stinger rakétát az Egyesült Államoknak, ezzel segítve az egyik legfőbb washingtoni cél megvalósulását, hogy a légvédelmi fegyverek ne kerüljenek rossz kezekbe.
Visszaadják a rakétákat
A géppuskák maradnak. A Kabultól 100 kilométerre délre lévő Gardezban ez a pastu katona is az északi és a déli, szemben álló fegyveresek békekötésére vár. Reuters-felvételA vállról indítható rakétákat az 1980-as években a szovjetek ellen harcoló afgán ellenállóknak szállította az Egyesült Államok, a szétosztott Stingerek pontos számáról nem hoztak nyilvánosságra adatokat.
Afganisztánban olyan híresztelések kaptak lábra, hogy iráni és amerikai tisztségviselők az utóbbi néhány évben versengve fizettek készpénzben hatalmas összegeket a rakétákért. A szóbeszéd szerint 100 ezer dollárt is megadtak egy Stingerért, ez azonban nem nyert hivatalos megerősítést a Reuters jelentése szerint. A Stingerek visszaadásáról szóló egyezségről tegnap tájékoztatta a brit hírügynökséget egy névtelenül nyilatkozó kabuli biztonsági forrás, aki jelen volt a megállapodás létrejöttekor. A Mazari-Sarifban torzsalkodó hadurak ugyanakkor megállapodtak abban, hogy létrehoznak egy bizottságot az észak-afganisztáni város demilitarizálására, az ENSZ felügyelete mellett.
A Hizb-i-Vahdat párt illetékese tegnap közölte, hogy Abdul Rasid Dosztum üzbég tábornok és vetélytársa, Usztad Atta Mohammad tádzsik parancsnok úgy döntött: a város feletti ellenőrzést egy, a biztonságra felügyelő bizottságra bízzák, amelyet a Hizb-i-Vahdat fog irányítani. A bizottság 200-200 fegyverest fogad fel rendőrnek – mindegyik érdekelt csoportból – a közbiztonság helyreállítására. Mazari-Sarif külterületén három napon át dörögtek a fegyverek a két ellentábor összecsapásaiban. A harcokban – amelyek a város visszafoglalása, november óta a legsúlyosabbak voltak – több mint 40 fegyveres esett el. A vasárnap nyélbe ütött egyezség szerint az öszszes nehézgépfegyvert, harckocsit és páncélozott szállító járművet kivonják a városból egy ENSZ-megfigyelő ellenőrzése alatt, aki rendszeresen közvetíteni fog a viszálykodó felek között. A Hizb-i-Vahdat, a Dosztum vezette Nemzeti Iszlám Mozgalom és a tádzsik parancsnok által irányított Iszlám Társaság egyaránt az Északi Szövetséghez tartozik. A szovjet csapatok 1989-es kivonulása óta először tárgyal Afganisztánban magas rangú moszkvai vezető: Igor Ivanov orosz külügyminiszter tegnap érkezett Kabulba, ahol Hamid Karzaival, az afgán átmeneti kormány vezetőjével és az ideiglenes afgán adminisztráció több vezetőjével találkozott.
Irán cáfolja az al-Kaida tagjainak jelenlétét
Teherán. Az iráni kormány tegnap óva intette az Egyesült Államokat attól, hogy megtámadja a közel-keleti országot. A külügyi szóvivő reményét fejezte ki, hogy „az amerikaiak nem fognak ilyen nagy hibát elkövetni”, és cáfolta, hogy az al-Kaida terrorhálózat tagjai tartózkodnának az iszlám köztársaságban. Az amerikai védelmi miniszter vasárnap azt állította, hogy Afganisztánból menekült tálibok és al-kaidások menedékre leltek Iránban. Donald Rumsfeld szemére vetette Iránnak, hogy nem telepített csapatokat Afganisztánnal közös határára, hogy megakadályozza a harcosok menekülését. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.