Szkopje. Egy halott és legalább három sebesült a mérlege a tegnapi macedóniai parlamenti választásnak, amelynek az ország EU-tagságra való érettségét kellett volna bizonyítania.
Vérbe torkollt választás
A lövöldözést az váltotta ki, hogy fegyveres albánok egy csoportja randalírozni kezdett, mert egy társuknak nem engedélyezték, hogy több ember nevében szavazzon. Ugyancsak Aracinovóban három ember sebesült meg egy másik lövöldözésben. A településen 8 szavazókörben felfüggesztették a voksolást. Macedónia albánok lakta körzeteiben csaknem húsz azoknak a körzeteknek a száma, ahol különböző okokból leállt a választás. A zavargások miatt a rendőrség több személyt őrizetbe vett, köztük Agim Krasniqit, aki az Albán Nemzeti Hadsereg nevű fegyveres szervezet vezetője volt egy 2001-es felkelés idején. Ali Ahmeti kormábbi gerillavezér, a DUI elnöke a történtekért a rivális Albán Demokratikus Pártot (DPA) és a rendőrséget tette felelőssé, mert szerinte tudatos provokációkat, erőszakot és lelki terrort folytattak.
A két albán párt kemény küzdelmet folytat a 25 százalékos albán kisebbség szavazataiért. Viszonyuk 2006-ban vált fagyossá, amikor az albán szavazatok többségét begyűjtő DUI-t kihagyták a kormánykoalícióból, melynek a DPA lett tagja. A helyzet a 2001-es albán felkelés óta nem volt ennyire kiélezett. A nyílt etnikai háborúnak akkor a Nyugat beavatkozásával, az EU és a NATO közbenjárására sikerült elejét venni.
Nikola Gruevski kormányfő tegnap elmondta, az országban stabil a helyzet, az erőszakos incidensek elvétve, leginkább az albánok lakta területeken fordultak elő. A kormányfő ígéretett tett, hogy ott, ahol a szavazást biztonsági okokból felfüggesztették, megismétlik a választásokat.
A választási előrejelzések szerint a győzelemre éppen Nikola Gruevski jobbközép pártjának van a legnagyobb esélye, amelytől azt várják mind otthon, mind külföldön, hogy újraindítsa a Macedónia NATO- és EU- csatlakozására irányuló folyamatot. A kormányalakításhoz Gruevskinek azonban vélhetőleg szüksége lesz az egyik albán pártra is.
Nikola Gruevski kabinetje azután bukott meg, hogy a bukaresti NATO-csúcson a várakozásokkal ellentétben nem vették fel az országot a katonai szervezetbe. Az ok Görögország merev ellenállása volt, amely vitát folytat Szkopjéval a Macedónia országnév használatáról, ugyanis Görögország egyik tartományát is így nevezik. (m, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.