<p>Tüntetések, úttorlaszok építése és utcai összecsapások közepette zajlanak Venezuelában az alkotmányozó nemzetgyűlési választások - jelentették vasárnap a hírügynökségek.</p>
Utcai összecsapások kísérik Venezuelában az alkotmányozó nemzetgyűlés megválasztását
Caracas |
A feszültség nagy a gazdasági csőd közelébe jutott dél-amerikai országban. Április óta több mint száz ember vesztette életét az erőszakba átcsapó megmozdulásokban. Szombat éjjel fegyveresek agyonlőtték a kormányoldal egyik képviselőjelöltjét: betörtek a lakásába, és több lövéssel végeztek vele - közölte az ügyészség, de a bűncselekmény indítékáról nem adott magyarázatot. Ellenzéki források szerint az elmúlt pár órában további három embert gyilkoltak meg, köztük a Demokratikus Akciópárt ifjúsági vezetőjét. Összecsapásokról érkeztek hírek tüntetők és a Nemzeti Gárda között a főváros, Caracas több kerületéből, és Lara, Mérida és Táchira szövetségi államokból is. A reggel hatkor megkezdett választásokon az első között adta le a szavazatát Nicolás Maduro államfő. "Én vagyok az első szavazó. Isten áldását kérem, hogy a nép szabadon gyakorolhassa jogát a demokratikus választásra... Donald Trump császár meg akarta akadályozni, hogy a nép élhessen a jogával a szavazásra" - jelentette ki. Az ellenzék az egész alkotmányozó nemzetgyűlési választást elutasította, és nem indított képviselőjelölteket. Felszólította Caracas lakosságát, hogy vasárnap folyamán tartson egy nagygyűlést a várost átszelő főúton. Azt is kérte az emberektől, hogy emeljenek útakadályokat az egész országban, noha a kormány tíz évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegette meg azokat, akik akadályozzák a szavazás lebonyolítását. A szavazóhelységekhez ország szerte 232 ezer katonát vezényeltek ki, hogy elejét vegyék a szavazóhelyiségek blokádjának vagy megtámadásának. A parlamenti többségben lévő ellenzék az alkotmány átírása arra szolgál, hogy Maduro hatalmon maradhasson, megkerülhesse a parlamentet, és ne kelljen megtartani jövőre az elnökválasztást. Az államfőt azzal vádolják, hogy "a kubai rendszer útjára" tereli az országot. A kormány azt hangoztatja, hogy a nemzetgyűlésnek "szuper hatalma" lesz, feloszlathatja a parlamentet is, de hozzá fog járulni, hogy helyreállíthassák a gazdaságot. Megfigyelők szerint a szavazásról szóló kulcsfontosságú adat a részvételi arány lesz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.