<p>Soros ülését tartja kedden a magyarországi Szarvas városában a magyar-szlovák kormányközi bizottság.</p>
Ülést tart a magyar-szlovák kormányközi bizottság
Az eddigi találkozókat döntően a határtérségben tartották, most azért lett Békés megye a helyszín, mert nagyon fontos a szlovák-magyar együttműködéseket a határtérségen túl is, kissé nagyobb területi, történeti, és szociokulturális dimenzióban látni.
A magyarországi szlovákság közel 50%-a Békés megyében él. Az ülésen a házigazda Szarvas mellett Békéscsaba városa is bemutatja az évszázados szlovák-magyar együttélés során kialakult együttműködés eredményeit, a szlovák kisebbségi önkormányzat és a település önkormányzatának közös erőfeszítéseiként megvalósult programokat, létrejött intézményeket. Vendégek lesznek határon túli testvérvárosaik, Malacky, Trencsén, Turócszentmárton és Korompa is.
A napirenden szerepel a sikeres és fenntartható települési energetikai beruházások kérdése, a határon innen és túl. A hatékony energiagazdálkodással ugyanis nem csak a környezet érdekében lehet sokat tenni, de a közpénzek takarékosabb felhasználása következtében az önkormányzatok szűkös forrásaikat - az energiaszámlák kifizetése helyett - más célokra fordíthatják.
Az ülésen bemutatkozik az Ung-Tisza-Túr-Sajó EGTC, mely Magyarországon a másodikként bejegyezett Európai Területi Együttműködési Csoportosulása. A szervezet bemutatja egy mintaprojektre vonatkozó kezdeményezését, mely egy a megújuló energiaforrás hasznosításának megvalósítására szolgál a határtérségben.
Az ülésen szó lesz a szlovák-magyar kulturális együttműködések aktuális helyzetéről és lehetőségeiről. E napirend keretében bemutatásra kerül a Pozsonyi Magyar Intézet kezdeményezése: együttműködési hálózat kialakításba kezdtek néhány nagyobb magyarországi és szlovákiai város bevonásával. A cél, hogy egymásra találjanak az egymástól függetlenül, nagy távolságra zajló, párhuzamos, de tematikájában hasonló kulturális események.
A 2007-2013-as Magyarország-Szlovákia Európai Területi Együttműködési Program nélkülözhetetlen a határon átívelő projektek megvalósításához. A Program II. felhívásának keretében 270 projekt került benyújtásra. Bár a nyertesek csak áprilisban derülnek ki, mégis várhatóan mindenkinek érdeklődésére tart majd számot az ülésen a Program Szakmai Titkárságának Igazgatója beszámolója az eddigi tapasztalatokról és arról, hogy mit lehet várni a III. kiírással összefüggésben.
Végül, de nem utolsósorban a Vegyes Bizottságban rendszeresen felmerülő kérdés, így most is szó lesz az infrastruktúrafejlesztéssel összefüggő aktualitásokról. Nem véletlenül, hiszen a határtérségben élő lakosságnak és önkormányzati vezetőknek életbevágóan fontos a határon átnyúló közlekedési kapcsolatok és a térségi infrastruktúra fejlődése.
A határon átívelő együttműködést szolgáló Magyar-Szlovák Kormányközi Vegyes Bizottság a helyi önkormányzatok határon átívelő együttműködéséről szóló, 2001. április 23-án aláírt magyar-szlovák Egyezmény alapján alakult meg. A Bizottság magyar tagozatának elnöke az Önkormányzati Minisztérium önkormányzati és lakásügyi szakállamtitkára, Pataki István úr. A szlovák delegáció elnöke Vladimír Čečot, a szlovák belügyminisztérium szakállamtitkára.
A Bizottság 15 fős tagozatában fele részben az önkormányzati érdekszövetségek által delegált - szlovák kapcsolatok ápolásában aktívan közreműködő – polgármesterek, fele részben pedig a különböző tárcák által delegált személyek munkálkodnak. A Bizottság ülésein meghívottként ezen kívül a tárgyalt témák által érintett szervek szakértői, vezetői, polgármesterek, illetve nagykövetségek képviseltetik magukat. A Bizottság évente kétszer tart ülést, az eddigi eredményes együttműködés során számtalan országainkat, illetve a határtérséget érintő téma megbeszélésére került sor. (MTI-OS)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.