<p>Még szorosabbra vonták az orosz haderők vasárnap a Krímben gyűrűjüket, jóllehet az Egyesült Államok arra intette Moszkvát, hogy az ukrán terület bekebelezésével bezárul a diplomácia ajtaja. Vlagyimir Putyin orosz elnök állításával ellentétben orosz reguláris erők tevékenykednek a Krímben - mondta vasárnap a brit külügyminiszter.</p>
Ukrán válság - Szorosabb lett az orosz gyűrű a Krímben
Nyolcvannál több katonai teherautóból álló, feltehetően orosz katonai konvoj érkezett Szimferopolba - jelentette vasárnapra virradóra az ukrán média, amely szerint a teherautók katonákat szállítottak. A teherautókon nem voltak ugyan rendszámtáblát, de a konvoj oroszországi illetékességét elárulta az, hogy az orosz katonai közlekedésrendészet személygépkocsija kísérte, és annak volt rendszámtáblája. Orosz katonák elfoglaltak vasárnap reggel egy ukrán határőrposztot a Krímben, és egymás után építik ki az őrhelyeket a Perekopi-földszorosban - jelentette az Unian ukrán hírügynökség.
Az ukrán hadsereg csupán a szokásos módon gyakorlatozik, nincsenek olyan tervek, melyek az ország fegyveres erőit a Krím térségébe küldenék - idézte vasárnap Ihor Tenyuh ukrán védelmi minisztert az Interfax orosz hírügynökség.
Több ezer oroszbarát tüntető rohamozta meg vasárnap a kelet-ukrajnai Luganszk városában a megyei adminisztráció székhelyét, elzavarták hivatalából a nemrég kinevezett kormányzót és a tetőre kitűzték az orosz zászlót.
Donyeckben több ezer tüntető követelte az Oroszországhoz való csatlakozásról szóló népszavazás kiírását. Emellett megakadályozták az ukrán egységért fellépők gyűlését, amelyen Vitalij Klicsko, az Ütés (Udar) párt vezetője is felszólalt volna.
Az Egyesült Államok nem fogja elismerni a Krím félsziget csatlakozását Oroszországhoz, ha a régió lakosai így döntenének a március 16-án megrendezendő népszavazáson - jelentette ki vasárnap Tony Blinken amerikai helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó.
A Krími Autonóm Köztársaság vezetésének döntése a félsziget Oroszországhoz csatlakozásához a nemzetközi jogon alapszik és a terület lakosságának törvényes érdekeit képviseli - közölte az orosz államfő uniós vezetőkkel folytatott telefonbeszélgetése során. Vlagyimir Putyin Angela Merkel német kancellárral és David Cameron brit kormányfővel vitatta meg a Krím félsziget parlamentjében csütörtökön hozott határozatot.
Németország szerint a tervezett népszavazás a Krím félsziget hovatartozásáról ellentétes az ukrán alkotmánnyal és a nemzetközi joggal - mondta Merkel Putyinnal folytatott telefonbeszélgetése során.
Ukrajna egy talpalatnyit sem hajlandó átadni saját földjéből Oroszországnak - jelentette ki vasárnap Kijevben Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfő.
Meghatározatlan időre - technikai okokra hivatkozva - beszüntette a Krím félszigetre a vonatjegyek elővételi árusítását vasárnap az Ukrán Államvasutak (Ukrzaliznica), de az érvényes jeggyel rendelkező utasokat eljuttatja úti céljukba. A krími célállomású vonatok menetrend szerint indulnak.
A NATO főtitkára követeli az orosz csapatok visszavonását a Krím félszigetről. Anders Fogh Rasmussen a Bild című német lapnak nyilatkozva - a cikk hétfőn jelenik meg - hangsúlyozta, hogy nem lehet megváltoztatni az európai határokat.
Szóba sem jöhet a NATO esetleges katonai beavatkozása a Krím félszigeten - mondta vasárnap a cseh védelmi miniszter. Martin Stropnicky szerint senki sem gondolhatja komolyan, hogy a krími helyzetet esetleg egy NATO-akcióval lehetne megoldani. Rámutatott: Ukrajna nem tagja a NATO-nak, így az engedélyt egy beavatkozáshoz az ENSZ Biztonsági Tanácsának kellene megadnia. Oroszország a BT állandó tagjaként vétójogával élve minden ilyen döntést könnyen meghiúsít.
Ha a Krím félszigeten a jövő héten valóban megtartják az Oroszországhoz történő csatlakozásról szóló népszavazást, annak eredményét a Cseh Köztársaság nagy valószínűséggel nem ismeri el - ezt Bohuslav Sobotka, cseh miniszterelnök mondta vasárnap megismételve: Csehország legitimnek tartja a jelenlegi ukrán kormányt.
Moszkva mintegy 1,1 milliárd rubelt (7 milliárd forintot) folyósít az ukrajnai Krími Autonóm Köztársaságnak - közölte vasárnap egy orosz parlamenti képviselő Szimferopolban.
Kárpátaljai motorosok tüntettek vasárnap Ungváron Ukrajna területi egységének és békéjének megőrzése mellett, és tiltakoztak krími társaik szakadárokat támogató megnyilvánulásai ellen.
Érdekes információk kaptak nyilvánosságot Szerhij Akszjonovról, a Krím új kormányfőjéről. Akszjonov politikai karrierjének hirtelen beindulása előtt kisstílű üzletember, egyesek szerint közönséges bűnöző volt, akit a helyiek csak az 1990-es években ráragadt gúnynevén, "Koboldként" emlegettek. Két héttel ezelőtt még csupán egy oroszbarát törpepárt homályos múltú vezetője volt, mára azonban kormányfősége mellett a terület orosz megszállásának arcává vált. Akszjonov szombaton a szedett-vedett új krími hadsereg - egy 30 főből álló, jelenleg a menetelést gyakorló fegyveres egység - parancsnokaként is tetszelgett Szimferopolban.
Az UNIAN hírügynökség hírt adott arról vasárnap, hogy Kijevbe érkezett Mihail Hodorkovszkij volt orosz olajmágnás, akit Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik legádázabb politikai ellenlábasának tartottak, és aki több évet töltött börtönben adócsalás miatt, majd néhány héttel a szocsi téli olimpia előtt szabadult elnöki kegyelemmel.
Az Ukrajnai Magyar Demokrata Párt (UMDP) betiltását kéri „ukrán- és népellenes” tevékenység címén az ukrán főügyészségtől a nacionalista Szabadság (Szvoboda) párt Kárpátalja megyei szervezete, amely mindenekelőtt Gajdos István magatartását bírálja az „ukrán nép szabadságért és nemzeti méltóságért vívott küzdelme” idején.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.