<p>Megkezdődött a fehérorosz fővárosban szerda este a német-francia-orosz-ukrán csúcstalálkozó. Váratlanul Minszkbe érkezett a kelet-ukrajnai Moszkva-barát szakadárok két legfőbb vezetője is.</p>
Ukrán válság - Megkezdődött a minszki csúcstalálkozó
A résztvevők, Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia elnök, Petro Porosenko ukrán államfő, valamint Vlagyimir Putyin orosz elnök a minszki Függetlenségi Palotában ült tárgyalóasztalhoz, hogy megpróbálják előmozdítani a kelet-ukrajnai válság rendezését.
A négy vezető francia és ukrán illetékesek közlése szerint egy szűk körű, nyolcszemközti tanácskozással kezdte a csúcstalálkozót, a delegációk tagjai ezt követően csatlakoznak a tárgyalásokhoz. A csúcsot megelőzően diplomáciai források szerint Porosenko, Merkel és Hollande külön egyeztetett egymással.
Porosenko orosz tévéfelvételek szerint rövid kézfogással, ám komor arckifejezéssel köszöntötte Putyint a csúcstalálkozó kezdetén. Ezt megelőzően Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök egyesével fogadta a csúcs résztvevőit a tanácskozásnak helyt adó palotában.
Meglepetésre Minszkbe utazott a nap folyamán a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok két legfőbb vezetője is. Andrej Purgin, a felkelők által önhatalmúlag kikiáltott "donyecki népköztársaság népi tanácsának" szóvivője a dpa német hírügynökségnek azt mondta: Olekszandr Zaharcsenko donyecki és Ihor Plotnickij luhanszki szakadárvezér azért utazott a fehérorosz fővárosba, hogy ha a csúcstalálkozón fegyverszüneti megállapodás születik, akkor nyomban alá is tudják írni azt.
A minszki találkozót megelőzően heves harcok folytak a szakadárok és az ukrán hadsereg között, az összecsapásokban Kijev közlése szerint 19 ukrán katona meghalt. A csúcs nehéz kérdései között van egyebek mellett az esetleges tűzszüneti vonal pontos kijelölése, egy demilitarizált övezet létrehozása Kelet-Ukrajnában, a donyecki és luhanszki oroszbarát szakadároknak adandó autonómia mértéke, illetve az, hogy Moszkva elfogadná-e, ha Kijev tovább közeledne a Nyugathoz.
Porosenko a csúcs előtt néhány órával, a kijevi kormány kibővített ülésén azt mondta, Ukrajna és az Európai Unió egységes álláspontot fog képviselni a csúcstalálkozón, és ennek kulcsfontosságú eleme a feltétel nélküli kelet-ukrajnai tűzszünet követelése. Egyúttal úgy fogalmazott: "a mai dátum az egyik legfontosabb Ukrajna történelmében".
Angela Merkel szóvivője azt mondta, hogy "halvány reménysugarat" lát a megállapodásra, "de nem többet ennél". A francia elnök szóvivője pedig arról beszélt, Berlin és Párizs azt akarja, hogy célba érjenek a tárgyalások.
A minszki csúcstalálkozó megtartásáról vasárnap jött létre megállapodás az orosz, az ukrán és a francia elnök, valamint a német kancellár között. A találkozó tétje óriási, ugyanis a kérdés az, sikerül-e diplomáciai úton véget vetni az eddig több mint 5300 halálos áldozatot követelő délkelet-ukrajnai fegyveres összecsapásoknak, és megkezdődhet-e a valódi rendezés Ukrajnában.
Diplomáciai források szerint várhatóan nem írnak alá újabb megállapodást a rendkívüli csúcstalálkozón, erre vonatkozó tervek nincsenek. Az állam- illetve kormányfők valószínűleg közös állásfoglalást adnak ki.
Amennyiben eredménytelenül zárul a minszki csúcsértekezlet, Oroszország további gazdasági szankciók életbe léptetésére számíthat. Emellett Barack Obama amerikai elnök hétfőn Washingtonban a német kancellárral tartott közös sajtótájékoztatón kijelentette, hogy az amerikai fegyverszállítás Ukrajnának lehetséges lépés abban az esetben, ha kudarcot vallanának a válság rendezését célzó diplomáciai erőfeszítések.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.