<p>Nagy érdelődés előzi meg Berlinben Angela Merkel és Barack Obama pénteki washingtoni találkozóját. Először látogat ugyanis a német kancellár az Egyesült Államokba az őt személyesen is érintő lehallgatási botrány egy évvel ezelőtti kirobbanása óta, az amerikai elnökkel azonban most mégis mindenekelőtt Ukrajnáról tárgyal majd.</p>
Ukrajnáról egyeztet Merkel és Obama
Csütörtök késő esti berlini diplomáciai értesülések szerint szó lesz az Oroszország ellen tervezett újabb szankciókról, amelyek már nem csupán egyes személyeket, illetve vállalatokat, hanem egész gazdasági ágazatokat érintenének. Amerikai sajtójelentések szerint a Fehér Házban vannak olyan erők, amelyek Oroszországgal szemben mielőbbi és az eddiginél keményebb fellépést sürgetnek, Barack Obama ezzel szemben - a német kancellárral összhangban - az óvatosabb, illetve körültekintőbb magatartás híve.
A látogatás előestéjén Merkel telefonbeszélgetést kezdeményezett Vlagyimir Putyinnal, és az orosz vezető segítségét kérte a Kelet-Ukrajnában fogva tartott hét EBESZ-megfigyelő, köztük négy német állampolgár kiszabadításához. A kancellár szóvivője szerint Merkel kérte az orosz elnöktől, hogy vesse latba befolyását a kelet-ukrajnai Moszkva-barát szakadárok körében, egyben figyelmeztette Putyint arra a felelősségre, amelyet Oroszország az EBESZ tagjaként visel.
Természetesen a "Snowden-ügy"szintén a tárgyalások napirendjén szerepel, különös tekintettel arra, hogy - mint néhány hónappal ezelőtt kitudódott - a német kancellár is az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) áldozatai között volt. Értesülések szerint a kancellár pártjában, a Kereszténydemokrata Unióban nagy a nyomás Merkelre annak érdekében, hogy a botrányt lezárhassák egy amerikai kötelezettségvállalás elérésével, a kancellárnak viszont nem lesz könnyű dolga. Washingtonban ugyanis mindeddig elutasították azokat a német javaslatokat, amelyek a hasonló esetek megismétlődésének megakadályozását célozták.
A német sajtó szerint Merkel egy üzenetet is átad majd Obamának. Ennek lényege, hogy az Egyesült Államoknak kisebb figyelmet kellene szentelnie Ázsiára, ehelyett pedig - különös tekintettel az ukrán válságra - mindenekelőtt Európára kellene összpontosítania.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.