Bekérette Georgia ukrajnai nagykövetét az ukrán külügyminisztérium azzal összefüggésben, hogy a georgiai fővárosban, Tbilisziben őrizetbe vették az ukrán állampolgársággal rendelkező Miheil Szaakasvili volt georgiai elnököt – közölte pénteken Oleh Nyikolenko ukrán külügyi szóvivő.
Ukrajna bekérette a grúz nagykövetet Szaakasvili őrizetbe vétele miatt
„A georgiai nagykövetség vezetőjét bekérették a külügyminisztériumba, hogy információkkal szolgáljon” – mondta a szóvivő az Ukrajina 24 televíziós csatorna beszámolója szerint. Nyikolenko Twitter-bejegyzése szerint a nagykövettől információkat szeretnének kapni az őrizetbe vétel indokairól és körülményeiről.
Szerhij Nyikiforov elnöki szóvivő a Facebookon közölte: Volodimir Zelenszkij elnök aggódik a Szaakasvili őrizetbe vételéről szóló hírek és a hangnem miatt, amely a georgiai fél kijelentéseit jellemzi a helyzet lehetséges alakulásával kapcsolatban. Hozzátette: szorosan nyomon követik az őrizetbe vételről szóló beszámolókat. Elmondta továbbá: konzuljaik már dolgoznak azon, hogy minden szükséges segítséget megadjanak az ukrán állampolgárságú volt georgiai elnöknek.
Mindeközben Dzsardzsi Ciklauri georgiai ügyész közölte: a Szaakasvili elleni ítéletek véglegesek és megfellebbezhetetlenek.
Irakli Garibasvili georgiai miniszterelnök pénteken számolt be a volt elnök őrizetbe vételéről.
Szaakasvili a nap folyamán közölte, hogy nyolc év után visszatért hazájába, és közzétett egy videofelvételt is, amelyen azt állította, hogy Batumiban tartózkodik. A volt elnök korábban azt állította, hogy az október 2-i helyhatósági választások után a fővárosba, Tbiliszibe érkezik. Felszólította híveit, hogy a szavazás után vonuljanak a városok és falvak utcáira, és „védjék meg az elért győzelmet”.
Garibasvili korábban már jelezte: Szaakasvilit hazaérkezése után azonnal letartóztatják.
A volt elnök kulcsfontosságú szerepet játszott a 2003-as georgiai rózsás forradalomban. 2004-től 2013-ig volt Georgia államfője. Számos fontos reformot hajtott végre, de 2008-ban országa vereséggel végződő villámháborúba keveredett Oroszországgal. Elnöki megbízatásának lejárta után elhagyta az országot. Hazájában négy büntetőjogi eljárást indítottak ellene, kettőben már ítélet is született.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.