Újból Obama születési helyének "rejtélyét" feszegetik az elnök ellenfelei

Washington |

<p>Noha úgy tűnt, hogy a kérdést már a 2008-as elnökválasztás idején végérvényesen tisztázták és megállapították, hogy Barack Obama 1961-ben tényleg Hawaiin született, ahogyan azt állítja, a kibontakozó félben lévő  új választási kampányban az ügyet az elnök politikai ellenfelei ismét feszegetni kezdték.</p>

Több államban törvényjavaslatot terjesztettek be, hogy a Fehér Házra és más politikai pozíciókra pályázó jelöltek bizonyítsák be, hogy valóban az Egyesült Államokban születtek.

A héten az ABC televízió reggeli műsorában George Stephanopoulos műsorvezető (korábban Bill Clinton elnök fehér házi szóvivője) bemutatta Obama születési anyakönyvi kivonatának másolatát, amivel arra késztette Michelle Bachmannt, az ultrakonzervatív Tea Party mozgalom potenciális elnökjelölt-aspiránsát, hogy elismerje: a probléma megoldottnak tűnik.

Ám Donald Trump ingatlankirály és televíziós személyiség - aki nem mellesleg szintén republikánus elnökjelölti ambíciókat dédelget - a héten azzal keltett felhördülést, hogy felvetette: Obamának igazságügyi szakértők rendelkezésére kellene bocsátania az okiratot. "Ha nincs rejtegetnivalója, tisztázza magát" - írta Trump a USA Todayben.

Az előző elnökválasztás idején felröppentett gyanút, miszerint Obama Kenyában született volna, mindkét amerikai nagy párt fősodrának képviselői elvetik. 2008-ban a legfelső bíróság elutasította, hogy meghallgatást tartson az irat valódiságának ügyében.

A rémhíreket cáfolandó, Obama 2008-ban a Fightthesmears.com honlapon közzétette születési anyakönyvi kivonatát. Miután konzervatív bloggerek ezután is kétségbe vonták annak valódiságát, a FactCheck.org nevű, a közszereplői nyilatkozatok igazságtartalmát ellenőrző, független hírportál megállapította, hogy azt domborbélyegzővel hitelesítették és hogy a hátlapján egy újabb pecsét igazolja eredetiségét, valamint azt, hogy az okmány megfelel a külügyminisztérium útlevélkérelmi előírásainak.

2008 októberében Hawaii egészségügyi szolgálatának igazgatója írásban igazolta, hogy a helyi népesség-nyilvántartási hivatallal közösen elvégzett vizsgálata szerint az állam annak idején "iktatta Obama szenátor eredeti születési anyakönyvi kivonatát". A regiszterekben kutató hivatalnokok Hawaii republikánus kormányzójának beosztottjai voltak, aki egyébként maga is megerősítette, hogy a politikus ott született, ahol mondja.

Az Egyesült Államok alkotmánya értelmében "elnökké csak olyan személy választható, aki az Egyesült Államok állampolgáraként született,... az elnöki tisztségre továbbá csak olyan személy választható, aki 35. életévét betöltötte és 14 év óta az Egyesült Államokban van a lakhelye". Vagyis az amerikai alaptörvény nem szabja kifejezetten feltételül, hogy a leendő államfőnek csakis amerikai földön szabad megszületnie. Mivel azonban az állampolgárság kérdésében Amerikában a területiség jogelve érvényesül, vagyis mindenki, aki az Egyesült Államokban születik, automatikusan megkapja az amerikai papírokat, az olyanokról, akik máshol látták meg a napvilágot, s ráadásul egy külföldi szülővel is rendelkeznek, nem nehéz elhinteni azt a kételyt, hogy esetleg egy idegen hatalom polgárai. 

A The New York Times és a CBS televízió csütörtökön megjelentetett, közös közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak 57 százaléka gondolja úgy, hogy Obama az Egyesült Államokban született, szemben azzal a 25 százalékkal, aki szerint idegenben. A republikánus válaszadók közül azonban csak 33 százaléknyi tippelt arra, hogy az elnök Amerikában jött világra, 45 százalék szerint pedig külföldről származik.

Obama születési helyének kérdése a jelek szerint országszerte mozgósította a konzervatív politikai erőket: Amerika tucatnyi tagállamában nyújtottak be olyan törvénytervezetet, amely megköveteli, hogy az elnökjelöltek a jövőben bizonyítsák be, hogy valóban "a szabadok földjének és a bátrak otthonának" polgárai. Ezek közül ötben a a kérdés elülni látszik, de hétben parázs vita zajlik.

Arizona volt az első állam, amelyben a jogszabály tervezetét a törvényhozás mindkét háza megszavazta, ám Jan Brewer republikánus kormányzó megvétózta azt, mert az a megítélése szerint "túl messzire vezetne". A következő állam, ahol a kérdésben dönteni fognak, a mélyen konzervatív Oklahoma, ahol a közhivatali ranglétrán a városi tanácsnoktól felfelé minden fokon elvárják majd: bizonyítsa be, hogy megfelel a választhatóság követelményeinek. Az oklahomai szenátus márciusban már nagy többséggel és kétpárti alapon elfogadta a tervezetet, a képviselőház voksolását pedig a jövő hétre tűzték ki.

"Ha valamelyik állam elfogad egy ilyen törvényt és az Obama kormány abban az államban figyelmen kívül hagyja az új követelményeket, akkor az nagyon határozottan arra utal majd, hogy a Fehér Házat egy jogosulatlan személy foglalta el" - nyilatkozott a The New York Timesnak Mark Hatfield, a republikánus párt Georgia állambeli képviselője.

Hatfield szerint ha Oklahomában a várakozásokkal ellentétben mégsem fogadják el a törvényt és ha Arizonában a törvényhozás nem szavazza le a kormányzati vétót, "akkor más államok, így Georgia kötelessége, hogy fellépjenek".

Barack Obamának azonban, ha minden igaz, nem kell félnie az államok által elfogadandó új törvényektől. 1961. augusztus 4-i születésnapjáról ugyanis, a hirdetések között, két honolului napilap is beszámolt. Pedig akkor még nem lehetett tudni, hogy az újszülött kisfiú egyszer majd a Fehér Ház első fekete lakója lesz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?