<p>Üdvözölték a nagyhatalmak és az ENSZ főtitkára, hogy Örményország és Törökország külügyminiszterei szombat este Zürichben aláírták a kétoldalú diplomáciai kapcsolatok felvételét előirányzó egyezményt.</p>
Üdvözölték a nagyhatalmak az örmény-török egyezményt
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter, aki jelen volt az aláírási ceremónián, Zürichből Londonba tartva a repülőgép fedélzetén újságíróknak nyilatkozva mérföldkőnek nevezte az egyezményt. Nagyfokú elégedettségének adott hangot amiatt, hogy a felek végül aláírták a dokumentumot. Ezzel kapcsolatban utalt arra, hogy az aláírás több mint háromórás késedelmet szenvedett, mert vita támadt az aláírás után felolvasandó miniszteri nyilatkozatok szövegéről. Az amerikai politikus megjegyezte, hogy az örmény és a török félnek is voltak kifogásai.
Sajtóbeszámolók szerint a nyilatkozatok körüli vitát Hillary Clinton vágta át azzal a javaslatával, hogy az aláírás után egyik fél se tegyen nyilatkozatot.
Bernard Kouchner francia külügyminiszter, aki orosz kollégájával együtt szintén megjelent az aláírási ceremónián, röviden úgy reagált a történtekre, hogy "nem történt baj, aláírták" az egyezményt.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter közölte, hogy Moszkva energetikai, közlekedési és távközlési projektek révén kész támogatni az örmény-török viszony rendezését célzó folyamatot.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a világszervezet New York-i székházában nyilvánosságra hozott közleményében történelmi döntésnek nevezte az egyezmény aláírását, s abbéli meggyőződését hangoztatta, hogy az örmény-török diplomáciai kapcsolatok felvétele elősegíti a béke és biztonság megerősítését a Dél-Kaukázusban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.