<p>A pekingi látogatáson tartózkodó Donald Trump amerikai elnök arra kérte csütörtökön a kínai vezetést, hogy gyakoroljon nagyobb nyomást Észak-Koreára nukleáris és rakétaprogramjának feladása érdekében, szakítsa meg vele pénzügyi kapcsolatait.</p>
Trump: Kína gyakoroljon nagyobb nyomást Phenjanra
"Kína gyorsan és könnyen meg tudja oldani ezt a problémát, arra kérem, hogy dolgozzon ezen nagyon kitartóan" - mondta az amerikai elnök Hszi Csin-ping kínai államfővel közösen tartott sajtóértekezletén, hozzátéve, hogy a Phenjannal szembeni nyomásgyakorlásban Oroszországra is és minden más érintett félre számít. "Közös erővel és cselekvéssel kell elnyerni a békét" - szögezte le. Kína és az Egyesült Államok egyetért abban, hogy a válság megoldására tett erőfeszítések között nem szabad megismételni azokat az eszközöket, amelyek kudarchoz vezettek - tette hozzá.
Hszi Csin-ping pedig azt mondta: Kína elkötelezte magát amellett, hogy együttműködik az Egyesült Államokkal több nagy jelentőségű regionális és globális kérdésben, köztük az Észak-Korea okozta válság megoldásában. Kína nem adja fel azt a célt, hogy békés úton oldják meg a problémát, és tegyék a Koreai-félszigetet atomfegyvermentessé.
Hszi kifejezte abbéli reményét, hogy Kína és az Egyesült Államok viszonya "egészséges, stabil és folyamatosan bővülő" lesz, hiszen ez mindkét nép alapvető érdeke, és a nemzetközi közösség is ezt várja a két nagyhatalomtól. A két ország közötti kapcsolatokban új fejezetet nyitottak - jelentette ki. Megígérte, hogy a két ország közötti rendszeres megbeszéléseket kiterjesztik a katonai védelem, valamint a rendfenntartó, a kiberbiztonsági és a kábítószer-ellenes együttműködés területére is.
Az AP hírügynökség szerint Trump együttműködő volt Pekinggel abban, hogy az aprólékosan megtervezett látogatás üzeneteit szigorú ellenőrzés alatt tartsák. Az államfőknek nem lehetett kérdést feltenni a sajtótájékoztatónak nevezett eseményen, bár Hszi Csin-pingnek szinte soha nem lehet, az amerikai elnökök pekingi látogatásain pedig soha nem lehetett sokat.
Az amerikai kormány fenntartja a Tajvant nem külön országnak tekintő "egy Kína"-politikát - jelentette ki Trump Hszi Csin-pinggel tárgyalva a Hszinhua kínai állami hírügynökség jelentése szerint.
Trump tavalyi megválasztása után decemberben fogadta Caj Jing-ven tajvani elnök telefonos gratulációját, amivel megsértette az addig szokásos protokollt, és kiváltotta Peking haragját, mert utóbbi Kína szerves részének tekinti a szigetet, noha Peking és Tajpej viszonyában fenntartja az "egy ország, két rendszer" elvet.
Hszi ezzel kapcsolatban azt mondta Trumpnak csütörtökön a Hszinhua szerint: Tajvan kérdése a legfontosabb, egyúttal a legkényesebb ügy a kínai-amerikai kapcsolatokban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.