<p>Damaszkusz/Ankara. Egyre nagyobb a széthúzás a szíriai ellenzék soraiban, s ebből csak az Aszad-rezsim profitál. Vasárnap lemondott a nemzetközileg elismert ellenzéki koalíció vezetője, tegnap pedig súlyosan megsérült a Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) egyik alapítója és vezetője.</p>
Tragikussá válhat a széthúzás
ÖSSZEFOGLALÓ
A legnevesebb dezertőr tábornok, Rijád al-Aszaad tegnap súlyosan megsebesült, elvesztette a lábát, amikor az autója alatt pokolgép robbant. Olyan hírek is voltak, hogy meghalt, más források szerint törökországi kórházba szállították. Aszaad az ellenzéki FSA vezetője lett, de az ellenzéki erők tényleges katonai vezetőjének szerepét később Szalím Idrísz vette át, a Szíriai Nemzeti Koalícióhoz kötődő FSA vezérkari főnökeként.
Ahmed Moáz el-Hatíb, az említett koalíció vezetője vasárnap mondott le. A koalíciót már több tucat ország és nemzetközi szervezet a szíriai nép törvényes képviselőjének ismerte el. Hatíb a lemondást azzal indokolta, hogy a nyugati hatalmak ígéreteik ellenére sem támogatják az ellenzéket, ebben a helyzetben az a legjobb, ha ő kívülről segít. Elemzők a további okok között emlegetik egyrészt azt, hogy az ellenzéken belül egyre nagyobb befolyásra tesznek szert a szélsőséges iszlamisták, másrészt pedig azt, hogy egyre nagyobb befolyásra tesz szert Katar, amely egyébként jelentős összegekkel támogatja az ellenzéket.
El-Hatíb az ellenzék legismertebb vezéralakja, geofizikus, aki a damaszkuszi Omajjád nagymecset imámja volt. Azután, hogy tavalyelőtt kitört Bassár el-Aszad elnök rezsimje ellen a forradalom, a mérsékelt iszlamistaként ismert politikust a szír titkosszolgálatok többször őrizetbe vették és kihallgatták, mígnem tavaly júliusban Egyiptomba menekült.
Lemondása arra is rávilágít, hogy a közös ellenség, Bassár el-Aszad elnök rezsimje ellenére a szír ellenzék mennyire töredezett, és a széthúzó érdekek foglya. Úgy tudni, Hatíb egyike volt azoknak, akik ellenezték a múlt héten ellenzéki miniszterelnökké választott amerikai üzletember, Ghassan Hitto kinevezését a posztra. Hittót nem támogatta az ellenzék katonai szárnya, az FSA sem, így a választást az ernyőszervezetben lemondáshullám követte.
Hatíbot ellenzéki körökben olyasvalakinek tartják, aki össze tudná hozni a nemzeti egységet. Egyiptomba menekülése előtt szunnitaként az alavita és a keresztény kisebbség vezetőjével az oldalán állt a nyilvánosság elé. Novemberi programbeszédében azt mondta, az ellenzék vele minden szunnitának, alavitának, síitának, kereszténynek és drúznak szabadságot követel. Az már keveseknek tetszett, hogy januárban tárgyalást ajánlott Aszad elnöknek, ha a rezsim hajlandó 160 ezer politikai fogoly elengedésére. Az ellenzék korábban mindenféle politikai rendezésről szóló tárgyalás feltételéül szabta, hogy Aszad lemondjon az elnöki tisztségről, Hitto pedig a maga részéről kizárta, hogy tárgyalóasztalhoz üljön Aszaddal. Egyébként a 49 éves Hittót a kormányfői poszton a Muzulmán Testvériség támogatja. (MTI, TASR, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.