Történelmi határozat

New York/ Rámalláh/ Jeruzsálem. A Rámalláhba benyomuló izraeliek megölték az Arafat biztonságára is vigyázó 17-es Erő parancsnokának helyettesét. Történelmi jelentőségű határozatot hozott az ENSZ Biztonsági Tanácsa tegnapra virradóra: első ízben vetette fel a Közel-Keletről szóló határozatában egy palesztin állam létrehozását.

Az USA által előterjesztett javaslatot, amely 2000 októbere óta az első közel-keleti témájú dokumentum, azután fogadták el, hogy kedden 37 halálos áldozata volt az izraeli–palesztin összecsapásoknak. Az intifáda egyik legvéresebb napja volt ez. A határozatról, amely Izrael és Palesztina békés, biztonságos egymás mellett élését célozza kölcsönösen elismert határok mögött, az utolsó pillanatig folytak a viták. A BT-tagállamok igyekeztek rávenni Szíria képviselőjét, hogy ne tartózkodjon a szavazásnál, mert – mint egy diplomata megjegyezte – ez azzal a kockázattal jár, hogy csökken egy ilyen fontos dokumentum politikai jelentősége. Mihail Vébe szíriai nagykövet azzal magyarázta tartózkodását, hogy a határozat gyenge, nem tesz említést az izraeli megszállásról, és ugyanarra a szintre helyezi a hóhért áldozataival. Viszont John Negroponte amerikai nagykövet szerint a határozat „kezdeményezés egy olyan széles konszenzus megteremtésére, amelyen a közel-keleti rendezés folyamatának alapulnia kell”. Mindamellett hozzátette: a palesztin állam megemlítése nem jelent változást a washingtoni politikában, és emlékeztetett: már George Bush elnök is beszélt róla. Jehuda Lankri, Izrael képviselője kiegyensúlyozottnak nevezte a határozatot, amely a zsidó állam számára a BT-ben „újdonságnak, ritka és figyelemre méltó eseménynek számít”. Nasszer al-Kidva palesztin ENSZ-képviselő reményét fejezte ki, hogy a határozat segít a jelenlegi helyzeten, és önmagában jelentősnek nevezte, hogy Washington terjesztette elő. A határozat, az 1397. számú dokumentum az erőszak azonnali megszüntetésére, a Tenet-terv és Mitchell-jelentés ajánlásainak életbe léptetésére szólította fel az érintetteket.

A palesztinok megtalálták Izrael gyenge pontját – írta erről az AP. Az egyre több izraeli polgári áldozat miatt ugyanis Saron kormányfőre fokozódó nyomás nehezedik, hogy szánja el magát döntő lépésre a palesztin kérdésben. Hiszen Izrael ugyancsak a súlyos veszteségek miatt vonta ki haderőit két évvel ezelőtt Dél-Libanonból, és a palesztin fegyveres csoportok is elismerik, hogy a libanoni tapasztalat ihlette őket az intifádában, az öngyilkos akciókban.

A Jordán folyó nyugati partvidékén fekvő Rámalláh belvárosába benyomuló izraeli alakulatok tegnap reggel megölték a Jasszer Arafat palesztin elnök biztonsága felett is őrködő 17-es Erő egyik ezredesét. Abu Fadih a 17-es Erő parancsnokának helyettese volt. Az izraeliek azzal gyanúsították, hogy tucatnyi izraeli megölésében volt része a palesztin Tanzim fegyveres ellenálló szervezet egyik sejtjének vezetőjeként. Az ezredes akkor esett el, amikor tűzharc tört ki a Rámalláh központjába behatoló izraeli harckocsik, és a velük szemben tüzelőállást elfoglaló több száz palesztin között.

Tanácskozást tartott tegnap az izraeli biztonsági kabinet. Ezen Benjámin Ben Eliezer munkapárti védelmi miniszter megfenyegette Ariel Saront, hogy pártjának miniszterei kilépnek a nemzeti egységkormányból, ha nem állítják le a rámalláhi hadműveletet. Saron ennek hatására javasolta, hogy bocsássák szavazásra a kérdést. A kormányfő a közszolgálati rádió szerint kijelentette: „Lépjenek ki, ha akarnak, de ne fenyegessenek!” Ezután ő és Ben Eliezer négyszemközt tárgyalt, majd a minikabinet úgy határozott, folytatják a kedd hajnalban indított rámalláhi hadműveletet. A hét miniszterből álló biztonsági kabinet egyúttal jóváhagyta Jeruzsálem védelmi tervét, amely szerint biztonsági övezetet alakítanak ki a város körül.

Újságírók az áldozatok között

Róma/Rámalláh. Egy olasz fotóriporter vesztette életét tegnap Rámalláh közelében–- közölte tegnap a római külügyminisztérium. Raffaele Ciriello fotóriporterként tudósította a térségből a milánói Corriere della Serát. Ő az első újságíró, akit meggyilkoltak az intifáda kezdete, 2000. szeptember vége óta. Haláláról kollégája, az olasz Tv7-nek dolgozó Amedeo Ricucci számolt be: körülbelül 30 újságíró és fotós állt a rámalláhi City Inn szálloda környékén, a Manara tér közvetlen közelében egy fegyveres palesztin csoport mögött, amikor egy izraeli harckocsi néhány száz méterre feltűnt, és a tankban ülő katonák 150 méterről tüzet nyitottak. Ciriello mellkasába, gyomrába és veséjébe hat golyó fúródott. Egy francia fotóriporter ugyancsak súlyosan megsebesült. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?