New York/Washington. Barack Obama történelmi győzelméről és a Hillary Clinton sorsával kapcsolatos bizonytalanságokról írt a szerdai amerikai sajtó, miután az első afro–amerikai politikus megszerezte a Demokrata Párt elnökjelöltségét.
Történelmi győzelem
A tömeg kitörő örömmel fogadta a hírt. Az illinois-i szenátor győzelmét a CNN és az MSNBC hírtelevízió is megerősítette, melyhez már George Bush, hivatalban levő elnök is gratulált, igaz, nem személyesen.
Az afro–amerikai politikus méltatta, hogy vetélytársa, Hillary Clinton választók millióit lelkesítette föl. Hozzátette, hogy saját kampányán javítani tudott a volt first lady elleni küzdelemben.
Obama az utolsó, montanai, illetve dél-dakotai előválasztási forduló napján közölte: eljött az ideje, hogy a Demokrata Párt egyesítse erőit a republikánus John McCain legyőzése érdekében. Az illinois–i szenátor amerikai sajtóértesülések szerint már fel is kérte munkatársát, Jim Johnsont, hogy kutassa fel a potenciális alelnök-jelölteket. Johnson számára nem idegen ez a munka, hiszen elvégezte már John Kerrynek 2004-ben és Walter Mondale-nek 1984-ben.
A 46 éves illinois-i szenátor a jelöltséggel történelmi helyet biztosított magának – írta a The Washington Times, megjegyezve, hogy riválisa, a volt first lady viszont azzal írt történelmet, hogy minden korábbi női aspiránsnál közelebb került a jelöltséghez, éppen csak lemaradt Obama mögött. Clinton ezek után nyilvánvalóan az alelnökjelöltségre pályázik.
Dana Milbank, a The Washington Post kolumnistája több demokrata párti elemző véleményét tükrözve mély csalódottságának adott hangot amiatt, hogy Hillary Clinton kedd este nem volt hajlandó elismerni vereségét. Az előválasztási kampány lezárult, Obama megszerezte a jelöltséghez szükséges voksok számát azzal, hogy kedden több mint 40 szuperdelegátus állt mögé, Clinton az este mégis úgy beszélt, mintha ő lett volna a győztes.
A The Wall Street Journal arra hívta fel a figyelmet, hogy az amerikai politika egére szupernovaként betört Obama az egyik legismeretlenebb elnökjelölt eddig. Az elnöksége előtt viszonylag ismeretlen Jimmy Carter és Bill Clinton legalább kormányzók voltak, Obama mögött viszont csak 3 évi szenátorság áll. A radikális nézeteken felnőtt, tehetséges Obama a legkevésbé tesztelt, legkisebb tapasztalatú jelölt a modern időkben.
A The New York Times azt emelte ki elemzésében, hogy az elnökválasztási folyamat következő lépcsője Hillary Clinton sorsának eldöntése. Obama már teljes gőzzel a várható republikánus elnökjelölt, John McCain szenátor elleni küzdelemre koncentrálna, előbb azonban javítania kell a Clintonhoz és támogatóihoz fűződő kapcsolatain. (MTI, SITA, REUTERS)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.