Tizenegy év börtön csalásért a kínai Nobel-békedíjas sógorának

Peking |

<p>Nagy összegű csalás miatt jogerősen 11 évi börtönbüntetésre ítélték Liu Hujt, a Nobel-békedíjas kínai aktivista, Liu Hsziao-po sógorát, egyesek szerint azonban politikai indíttatású döntésről van szó - írta a hongkongi South China Morning Post című lap pénteken.</p>

Liu Huj egy sencseni ingatlan vállalat menedzsereként dolgozott, az ítélet indoklása szerint a csalást egy földügyletben egy magánszemély kárára követte el. Liu mindvégig ártatlannak vallotta magát, ügyvédje pedig "hibásnak" nevezte az ítéletet. Az ügy már tavaly kezdődött, s Liu Hujt óvadék ellenében szabadon is engedték. Ügyvédei szerint a csalásból eredő hiányzó 3 millió jüant (110 millió forintot) időközben már meg is fizették.      Az idén azonban újból elővették az ügy aktáit. A megfigyelők szerint azonban az ügy "felmelegítése" nem is annyira magáról a vádlottról, hanem inkább nővéréről (a 11 éves börtönbüntetését töltő Nobel-békedíjas Liu Hsziao-po feleségéről) szól. Liu Hszia ugyanis máskéntgondolkodó aktivistaként házi őrizetben van, és nemrég a hatóságokkal korábban megkötött alku ellenére nyilatkozatot adott az AP amerikai hírügynökségnek. Egy másik alkalommal a házi őrizetben lévő nő kapcsolatba lépett a biztonsági embereket kijátszó egyik aktivistával. Pekingi megfigyelők a testvérre kiszabott ítélet súlyosságát is ezzel magyarázzák. Igaz, a földügyletben elkövetett csalás tényét jogilag nem sikerült cáfolni.     Az ügyet annak emberjogi vonatkozásai és Liu Hsziao-po miatti nemzetközi figyelem kíséri. Charles Parton az Európai Unió pekingi képviseletének tanácsosa a bírósági épület szomszédságában a Reuters brit hírügynökségnek egyenesen úgy vélekedett, hogy a Liu Huj elleni büntetőeljárás és ítélet összefüggésbe hozható Liu Hsziao-po és testvére Liu Hszia helyzetével, s mint ilyen, vélhetően "politikailag motivált".    Az 57 éves Liu Hsziao-po, az 1989-es pekingi diáklázadások egyik vezéralakja, társszerzője volt a Charta 2008 kiáltványnak, amely politikai reformokat, többpártrendszert sürgetett, illetve publikációiban is ezek mellett szállt síkra. 2008-ban vették őrizetbe, ügyében 2009 decemberében hirdették ki az ítéletet.    2010-ben "kitartó és erőszakmentes erőfeszítéseiért, amelyeket a kínai emberi jogok érdekében tett" Oslóban neki ítélték a Nobel-békedíjat. A döntés Pekingből máig tartó haragot váltott ki, mert álláspontja szerint a kitüntetés ellentétes a Nobel-békedíj elveivel. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?