<p>Több százan tiltakoztak szerda este az Egyesült Államokban, a többségében afroamerikaiak lakta Baltimore-ban egy rendőri őrizetbe vett fekete férfi halála miatt.</p>
Tiltakozások egy őrizetbe vett afroamerikai halála miatt
A 27 éves Freddie Graynek vasárnap reggeli elfogása után tisztázatlan körülmények között eltört a gerince, amibe belehalt. Az eset miatt hat rendőrt felfüggesztettek a szolgálatból. Közülük öten önként, videóra vett vallomást tettek szerdán a marylandi állami ügyészség és a szövetségi igazságügyi minisztérium párhuzamos vizsgálata alatt álló esetről.
Grayt azért akarták őrizetbe venni, mert egy társával együtt futni kezdett a rendőrök elől a város egyik kevéssé biztonságos negyedében. A férfit, akinek a zsebében rugós kést találtak, egy rabszállító furgonba tuszkolták, ahol a rendőr-szakszervezet közleménye szerint "valami történhetett". Amikor Grayt kiemelték a járműből, egy amatőr videofelvétel tanúsága szerint nem volt eszméleténél. A kórházban halt bele súlyos sérülésébe.
Freddie Gray halála ismét felszínre hozta azt a problémát, hogy amerikai fehér rendőrök több esetben indokolatlanul vagy vitatott körülmények között okozták fegyvertelen feketék halálát. A 18 éves Michael Brown tavalyi megölése Fergusonban Amerika-szerte erőszakos tiltakozásokat váltott ki. Dél-Karolinában április elején egy rendőr több lövéssel megölt egy afroamerikai férfit, aki megpróbált elmenekülni egy közlekedési rutinigazoltatás helyszínéről.
Az Amerikai Polgári Szabadságjogok Szövetségének (ACLU) összesítése szerint Maryland államban 2010 és 2014 között 109-en vesztették életüket a rendőrséggel való konfrontáció következtében, közülük a legtöbben, 31-en Baltimore-ban. A 109-ből 45-en fegyvertelenek, 75-en feketék voltak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.