Washington/Jeruzsálem/Náblusz/Rámalláh. Az ENSZ BT tényfeltáró csoportot küld a dzseníni palesztin menekülttáborba. Izraelnek nincs titkolnivalója és együtt fog működni az ENSZ-vizsgálattal – közölte szóvivője útján Ariel Saron izraeli kormányfő.
Tényfeltáró küldetés
A BT mind a 15 tagja a határozat mellett szavazott, miután a nemzetközi jelenlétet eddig ellenző Izrael külügyminisztere, Simon Peresz telefonált Kofi Annan ENSZ-főtitkárnak, és közölte, hogy Izrael kész együttműködni a csoporttal. Ennek nyomán az USA is feladta ellenkezését. A BT-határozat hangot ad aggodalmának a palesztin polgári személyek siralmas emberi jogi helyzete, és különösen a számos halálesetről, valamint rombolásról érkezett dzseníni hírek miatt. A BT-határozat szövegéből kimaradt mind a mészárlás, mind a kivizsgálás kifejezés, és a tényfeltáró küldetés megfogalmazás mellett döntöttek, ami Izrael számára is elfogadható volt. Abed Rabbo palesztin tájékoztatási miniszter az ENSZ-döntést az első lépésnek nevezte afelé, hogy Saront, Ben Eliézer védelmi minisztert és Saúl Mofaz vezérkari főnököt nemzetközi törvényszék elé állítsák.
Az izraeli hadsereg tegnap reggel befejezte a kivonulást az észak-ciszjordániai Nábluszból. Egy katonai szóvivő közölte, az izraeli csapatok kivonultak a palesztin önkormányzat alatti városból, hogy átcsoportosítás után körülzárják, közvetlenül a határában. Az AFP szerint az izraeli hadsereg befejezte a kivonulást Rámalláhból is, kivéve azt a szektort, ahol Jasszer Arafat hivatala van. Arafat irodáit változatlanul gyűrűben tartják. A Háárec napilap szerint az izraeli hadsereg arról tanácskozott, hogy behatoljon-e erőszakkal a palesztin elnök irodáiba az állítólag ott lapuló palesztin szélsőségesek letartóztatása céljából. Arafat elutasította azoknak a palesztinoknak a kiadását, akiket Izrael azért üldöz, mert vélhetőleg részük volt Rehavam Zeévi izraeli idegenforgalmi miniszter meggyilkolásában, valamint fegyvercsempészésben. Az előbbieket Arafat palesztin bíróság elé szeretné állítani, ami Izrael számára elfogadhatatlan. A lap úgy értesült, hogy Saron Arafat száműzésére irányuló javaslatot készült kabinetje elé terjeszteni. Izraeli csapatok maradtak Betlehemben is, körülfogva a Születés templomát, ahol kétszáz palesztin sáncolta el magát. (m, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.