Tavaly legalább 5700 áldozatuk volt a taposóaknáknak, ezerrel több, mint az előző évben – derül ki a taposóaknák betiltásáért küzdő nemzetközi szervezet, az ICBL-CMC jelentéséből.
Tavaly legalább 5700 halálos áldozatuk vagy sebesültjük volt a taposóaknáknak
A nyilvántartott halálos áldozatok száma 1983 volt 2023-ban, a többiek megsebesültek, néhányan közülük súlyosan. Mivel nem minden halálesetet és sebesülést jegyeznek fel, a valós szám valószínűleg magasabb – emlékeztetett a szervezet.
A taposóaknák érintésre robbannak, az áldozatok általában végtagot veszítenek el. Az áldozatok közül sokan civilek, mivel az aknák az ellenségeskedések után is élesben a talajon maradnak. Az áldozatok 84 százaléka gyermek vagy polgári személy volt 2023-ban.
A gyalogsági aknák használatát, felhalmozását, gyártását és átadását tiltó szerződés 1999-ben lépett hatályba. Összesen 164 ország csatlakozott hozzá. Nem csatlakozott 33 ország, köztük az Egyesült Államok, Izrael, Kína, Oroszország és Észak-Korea.
Az ICBL-CMC jelentése szerint nem állami szereplők, azaz fegyveres csoportok is használtak tavaly taposóaknákat, egyebek között a Gázai övezetben, de Kolumbiában, Indiában, Mianmarban, valamint az afrikai Száhel-övezet országaiban, köztük Burkina Fasóban és Maliban is. Tizenkét országban, köztük Kínában, Kubában, Szingapúrban és Vietnámban gyártanak továbbra is taposóaknákat.
Az ICBL-CMC (International Campaign to Ban Landmines – Cluster Munition Coalition) világszerte több mint 1000 szervezetet tömörítő hálózat, amely az ilyen fegyverek betiltásáért kampányol.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.