<p>Ellen Johnson-Sirleaf libériai elnök szükségállapotot hirdetett ki a nyugat-afrikai országban pusztító Ebola-járvány megfékezése érdekében.</p>
Szükségállapotot rendelt el a libériai elnök a járvány megfékezésére
"A kormány és Libéria népe rendkívüli intézkedéseket követelnek államunk fennmaradása és embereink életének védelme érdekében" - hangsúlyozta szerda éjjel közzétett nyilatkozatában az államfő, aki azonnali hatállyal 90 napos szükségállapot rendelt el, és felszólította honfitársait, hogy kérjék Isten segítségét "a halálos Ebola-vírussal" vívott harchoz.
Szemtanúk beszámolói szerint szerdán a hadsereg úttorlaszokkal zárta el a Sierra Leonéval szomszédos libériai Grand Cape Mount tartományt a fővárossal összekötő utat. A rendelkezést még az előtt hozták, hogy a szükségállapot életbe lépett. A biztonsági erők több száz embertől tagadták meg az áthaladást.
A libériai egészségügyi minisztérium közlése szerint Grand Cape Mount tartomány a veszélyeztetett térségek közé tartozik, mivel múlt héten két Ebola-vírussal fertőzött beteg elmenekült a karantén elől, és ismeretlen helyen tartózkodik.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) összesítése szerint szerdára 932-re nőtt a február óta tomboló Ebola-járvány halálos áldozatainak száma, miután az előző két napban negyvenöten vesztették életüket a betegségben. Az érintett nyugat-afrikai országokban - Guineában, Libériában, Nigériában és Sierra Leonéban - mostanáig összesen 1711 Ebola-gyanús esetet regisztráltak.
A magyarországnyi területű, 4,4 millió lakosú Libériában eddig 282 ember életét követelte a testnedvekkel terjedő és vérzéses lázat okozó vírusos megbetegedés. A hatóságok ezért már korábban lezártak szinte minden határátkelőhelyet és iskolákat is, hogy megakadályozzák a vírus további terjedését.
Szerdán már a kontinens legnépesebb országa, Nigéria is rendkívüli intézkedéseket jelentett be, miután hatóságai újabb öt megbetegedést és egy halálos áldozatot is regisztráltak. Az öt új eset mindegyikét a nyomorúságos egészségügyi infrastruktúrával rendelkező ország legnépesebb városában, a 21 milliós Lagosban regisztrálták.
Csütörtökön a nigériai közegészségügyi szolgálat tagjai bejelentették, hogy az Ebola-járvány súlyosbodására tekintettel felfüggesztik már öt hete tartó sztrájkjukat. Nigériában elégtelen az egészségügyi ellátás, és a rossz állapotban lévő rendszer nehezen veheti fel a harcot az Ebola-vírussal.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.