Szomorú tizedik évforduló: csak a veszteségeket vehetik számba

ÖSSZEFOGLALÓWashington/Bagdad. Több mint négy és fél ezer amerikai katona halt meg az iraki háborúban. Ma már tudjuk: fölöslegesen. Hozzávetőleg 125 ezer iraki civil halt meg a tíz év alatt, no nem a háborúban, hanem a különböző merényletekben, terrorista támadásokban – teljesen fölöslegesen.

ÖSSZEFOGLALÓ

Washington/Bagdad. Több mint négy és fél ezer amerikai katona halt meg az iraki háborúban. Ma már tudjuk: fölöslegesen. Hozzávetőleg 125 ezer iraki civil halt meg a tíz év alatt, no nem a háborúban, hanem a különböző merényletekben, terrorista támadásokban – teljesen fölöslegesen. A Szaddám-rezsim eltűnt, de a béke és demokrácia nem köszöntött be.

Január óta hetenként átlag két alkalommal történnek öngyilkos merényletek; Irakban évek óta nem volt ilyen magas a terrorcselekmények száma. Tegnap az al-Kaida iraki szárnya vállalta a felelősséget az előző napi bagdadi merényletekért, amelyekben 52 ember meghalt és több mint kétszáz megsebesült. Az Iraki Iszlám Állam (ISI) az ország megszállásának 10. évfordulójához időzített közleményében azt állította, ez a támadás csak ízelítő volt, további bosszúálló akciók követik mindazokért, akiket a jelenlegi rendszer kivégzett.

A 2003. március 20-án kezdődött invázió 10. évfordulója alkalmából Colin Powell a Frankfurter Rundschaunak nyilatkozva elismerte, az USA óriási hibákat követett el, végig kellett volna gondolnia a bevonulást, szem előtt tartva a várható következményeket. De erre túl kevés figyelmet fordított. Az inváziót megindító George Bush akkori amerikai elnök külügyminisztereként Powell az ENSZ-ben elhangzott beszédében, az állítólagos iraki tömegpusztító fegyverekre hivatkozva Amerika iraki háborújának támogatására szólította fel a nemzetközi közösséget. További indokként említette Szaddám Huszein feltételezett kapcsolatait az al-Kaidával. Egyik sem volt igaz. Powell is csak jóval később nevezte mindkét indokot meglehetősen ingatagnak egy kongresszusi vizsgálóbizottság előtt.

Powell emlékeztetett: az iraki nép a helyzet stabilizálásának elősegítését várta az USA-tól. „Ehelyett csak szemlélői voltunk annak, hogy megkezdődnek a felkelések, és lassan, de folyamatosan kicsúsznak az ellenőrzés alól.”

Az évforduló kapcsán írásos nyilatkozatban méltatta az amerikai katonák akkori helytállását Barack Obama elnök, ugyanakkor további együttműködést ígért Iraknak egy békés jövő megteremtése érdekében. Obama nehéz évfordulóról beszélt, de leszögezte: „Utolsó katonáink 2011-ben emelt fővel hagyták el Irakot.” (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?