A nemzetiségi összetétel szempontjából már többször bebizonyosodott, hogy Szlovákiában a magyar nemzetiségű polgárok az integráció legjelentősebb támogatói. Például az ÚVVM (Ústav pre výskum verejnej mienky) 2001.
Szlovákiai magyarok és az Európai Unió
A nemzetiségi összetétel szempontjából már többször bebizonyosodott, hogy Szlovákiában a magyar nemzetiségű polgárok az integráció legjelentősebb támogatói. Például az ÚVVM (Ústav pre výskum verejnej mienky) 2001. júniusi közvélemény-kutatása szerint, a belépés mellett a szlovákok 61%-ával szemben a magyarok 73%-a szavazott.
A legfrissebb képet arról, hogy a magyarok hogyan vélekednek Szlovákia EU-csatlakozásáról, a Fórum Társadalomtudományi Intézet és az IVO közösen végzett 2001. júniusi közvélemény-kutatásából kaphatunk.
A reprezentatív mintát 800 szlovákiai magyar alkotta. Összetételük jelképezte Szlovákia magyar nemzetiségű felnőtt lakosságát nem, kor, végzettség, a lakóhely nagysága és helye (Nyugat-, Közép- és Kelet-Szlovákia) szerint.
Szlovákia EU-tagságát a megkérdezettek 85%-a támogatta, ebből 63% teljes mértékben, 22% pedig túlnyomó részben. Az integráció ellen „szavazott” 1,5% teljes mértékben, 2% pedig inkább nem támogatja Szlovákia csatlakozását az EU-hoz (lásd táblázatunkat).
A megkérdezettek abszolút többsége az integrációt az egyik oldalon az ország gazdasági fejlődésével, a másikon pedig a határokkal már nem tagolt nemzetközi munkapiaci lehetőségeivel köti össze. A többség tehát Szlovákia tagságától a gazdaság fejlődését és stabilizációját, a mozgás szabadságát és az új munkalehetőségeket – úgy itthon, mint külföldön – várja. Az elvárások sorában a negyedik helyen a kisebbségek jogainak védelme van. Mint Szlovákia EU-tagságának fő okát, a lakosság fele jelölte meg. Valakinek ez paradoxként hathat, hiszen létezik olyan vélemény – gyakran politikai rétorikával is megerősítve –, amely szerint az Európai Unió egységesített Európát jelent, amelyben a nemzeti értékek homályba vesznek. A szlovákiai magyarok azonban hisznek abban, hogy egy, az Európai Unióba integrálódott országban a jogaik jobban meg lesznek tartva, mint egy, az EU-n kívüli országban.
A biztonságos életet a megkérdezettek 43,3%-a jelölte meg, ami után a további okok következnek – a régiók fellendülésétől (37,2%) egészen a közös pénznemig (15,9%).
Arra a kérdésre, hogy miért ne lépjen be Szlovákia az EU-ba, 22 megkérdezett válaszolt. Az EU elleni érveik a következők voltak: Az EU túl magas követeléseket támaszt országunkkal szemben; soha nem lehetnénk egyenjogú és egyenrangú partnereik; elvesztenénk szuverenitásunkat és függővé válnánk másoktól; nagy konkurenciát jelentene, rosszabbodna a gazdasági helyzet, minden drágulna; a jó dolgok mellett utat törnének olyan rosszak is, amelyeket most még nem is ismerünk; miden rosszabb lenne, nem vagyunk felkészülve a tagságra és legyünk elégedettek azzal, amink van, azzal, ami a miénk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.