Szigetvita – Japán-ellenes tüntetések Kínában

Peking |

<p>Japán-ellenes tüntetéseket tartottak csütörtökön Kína több városában az után, hogy vitatott hovatartozású szigeteken, illetve szigeteknél kínai aktivistákat vettek őrizetbe a japán hatóságok.</p>

A minden jel szerint spontán tüntetők szórványosan jelentek meg a nap folyamán japán külképviseleteknél, számuk a néhánytól a százat meghaladóig terjedt.

A pekingi japán nagykövetség épületénél a Hszinhua hírügynökség jelentése szerint több mint százan énekelték a kínai himnuszt, kiabáltak Japán-ellenes jelszavakat, emeltek magasba transzparenseket, kínai zászlókat lengettek. Voltak olyanok is, akik műanyag flakonokat, cipőket, tojást dobáltak a követség irányába, de a körülbelül százfős rendőri szolgálat megpróbálta őket akadályozni.

Hongkongban helyi politikusok és aktivisták vonultak a japán főkonzulátus elé, s követelték a fogva tartott hongkongi, makaói és máshonnan származó kínaiak azonnali szabadon engedését.

Sanghajban mintegy húszan adtak hangot elégedetlenségüknek, és osztották a Tiaojü (Diaoyu)-szigetek, japánul Szenkaku-szigetek kínai "védelmi szövetségének" szórólapjait, amelyeken a partra szállt, illetve a szigeteket megközelítő kínaiak elengedését, kártérítésben részesítését követelték, továbbá bocsánatkérést is sürgettek.

A kelet-kínai Santung (Shandong) tartomány Pincsou (Binzhou) városában több mint százan csatlakoztak egy Japán-ellenes felvonuláshoz, amelyen "Kína területének védelmére", "a japán termékek bojkottjára", "a Tiaojü-szigetek megvédésére" szólítottak fel. Csingtao (Qingdao) városában ugyancsak körülbelül kéttucatnyi ember demonstrált a japán konzulátusnál.

A japán külügyminisztérium csütörtökön arra figyelmeztette a Kínában tartózkodó turistákat, hogy lehetőleg kerüljék el a csoportosulásokat, demonstrációkat, s legyenek óvatosak.

Tizennégy kínai állampolgár vasárnap indult el halászhajójával a kelet-kínai-tengeri szigetekhez, hogy szerdán, Japán kapitulációjának 67. évfordulóján partraszállással tudatosítsák a japán közigazgatás alatt álló terület Kínához tartozását. A japán parti őrség valamennyiüket őrizetbe vette az ország területére történő illegális belépés címén. Ez ellen Peking diplomáciai úton tiltakozott.

Japán sajtójelentések szerint feltételezhető, hogy az aktivistákat, akiket Okinava prefektúra székhelyére szállítottak, hamarosan kitoloncolják az országból.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?