Szeptemberben romlott az ifo német konjunktúraindexe az előző havihoz képest, bár jobbnak bizonyult a vártnál a müncheni egyetem gazdaságkutató intézetének hétfői jelentése szerint. A konjunktúraindex csökkenése elsősorban az aktuális üzleti környezet romló megítélésének tulajdonítható, miközben a kilátások megítélése kevésbé bizonyult borúlátónak, mint az előző hónapban.
Szeptemberben tovább romlott az ifo német konjunktúraindexe
Az ifo konjunktúraindex szeptemberben a várt 85,2 pontnál jobb lett ugyan, 85,7 pont, de így is elmaradt az előző havi 85,8 ponttól.
Az ifo konjunktúraindexe szeptemberben már az ötödik egymást követő hónapban romlott. Az idei legmagasabb értékét áprilisban érte el 93,4 ponton, az évet 90,1 ponton kezdte. Tavaly szeptemberben 84,4 ponton állt a mutató értéke. Mélypontját 2020 áprilisában érte el 74,2 ponton, majd azt követően a legmagasabb értéke a 2021. júniusi 101,7 pont volt. Ezt megelőzően a 80-as tartományban a 2009 elején, a gazdasági és pénzügyi világválság idején járt az index.
A feldolgozóipari klímaindex enyhén emelkedett. A vállalatok különösen a jelenlegi üzleti helyzettel voltak valamivel elégedettebbek. A várakozásokat viszont minimálisan lefelé módosították, és továbbra is a pesszimizmus jellemzi őket. A rendelésállomány tovább csökkent, de már nem olyan erőteljesen, mint korábban.
A szolgáltatási szektorban az üzleti bizalom sorozatban hatodik alkalommal csökkent, elsősorban az aktuális helyzet jelentős romlása miatt. A forgalom gyengébben alakult, mint az előző hónapokban. A várakozások azonban kissé javultak, de még mindig szkeptikusnak mondható.
A kereskedelemben az index emelkedett, szintén a javuló várakozásoknak köszönhetően, de az aktuális helyzet megítélése ebben a szektorban is romlott.
Az építőiparban az klímamutató 2009 januárja óta a legalacsonyabb szintre esett. A vállalatok ismét rosszabbnak ítélték meg jelenlegi üzleti helyzetüket, de következő hónapokra vonatkozó kilátások is rendkívül pesszimistának bizonyultak.
A konjunktúraindex összetevői közül most szeptemberben az aktuális üzleti környezet megítélésének a mutatószáma az augusztusi 89,0 pontról 88,7 pontra csökkent, kevésbé a 88,0 pontot jelző várakozásoknál.
A kilátások megítélésének mutatószáma a várakozásoknak megfelelő mértékben 82,9 pontra emelkedett szeptemberben az augusztusi 82,7 pontról.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.