<p>A magyar kormány a felállását követő első héten komoly kihívással kellett, hogy szembenézzen. A kabinet szerint az ország költségvetési helyzete rosszabb, mint azt az előző pénzügyi vezetés állította. Legfrissebb közvélemény-kutatásában a Századvég főként a magyar társadalom gazdasági intézkedésekkel kapcsolatos elvárásait vizsgálta. A legfőbb megállapítások összefoglalóját Kitta Gergely, a Századvég Alapítvány tudományos munkatársa juttatta el az Új Szó Online-hoz.</p>
Századvég: Magyarországon nagy a baj, az emberek gyors lépéseket várnak
Realista helyzetértékelés – változás igény
A Századvég június eleji felmérése szerint komoly változásokat vár a közvélemény az új kormánytól. A kutatás azt mutatja, hogy jelentősek ugyan a várakozások, a megkérdezettek többsége azonban realista. Tízből nyolc válaszadó (79 százalék) szerint „a választás eredményei új reményt adnak az országnak”. Az új kormány működését tehát optimista közhangulat kíséri. A várakozásokat erősíti, hogy a Fidesz kétharmados többséggel foghat kormányzáshoz. A megkérdezettek harmada gondolja csak úgy, hogy ezáltal túl sok hatalom összpontosul a kezében, míg 57 százalékuk szerint ilyen mértékű felhatalmazással a Fidesz legalább gyors változásokat tud majd véghezvinni. Az emberek szerint ugyanis azonnali lépések kellenek. Azzal az állítással, hogy „Magyarország helyzetének javítása érdekében gyors gazdasági lépésekre van szükség”, a megkérdezettek több mint hetven százaléka ért egyet. Ugyanakkor az optimista hangulat a helyzet realista megítélésével párosul. Az emberek nagy része úgy látja, nehéz helyzetben van az ország, a megkérdezettek 84 százaléka szerint időbe fog telni, amíg az elmúlt évek kormányzati hibáit kijavítják, s csak mintegy egytizedük nem ért egyet ezzel az állítással.
A választók támogatják a Fidesz terveit
A kutatás keresztmetszetét szűkítve, azt is igyekeztünk megtudni, hogy a kormány konkrétabb, szociális biztonságot erősítő és költségcsökkentő gazdasági intézkedései mögött van-e társadalmi támogatottság, és ha igen, akkor mekkora. Felmérésünk arra az eredményre jutott, hogy a túlnyomó többség szimpatizál a Fidesz-KDNP pártszövetség ilyen irányú tervivel. Az emberek leginkább a bürokrácia (96%), valamint a parlamenti képviselők számának (90%) csökkentésével kapcsolatos tervekkel értenek egyet, ugyanakkor a családtámogatási rendszer helyreállítása (86%), a segélyek iskoláztatáshoz kötése (86%) és a hiteltörlesztésükkel elmaradók lakhatásának biztosítása (85%) is igen magas támogatottságot kapott.
Miért a Fidesz?
Az áprilisban a Fideszre voksoló választópolgároktól megkérdeztük azt is, hogy a párt által megfogalmazott fontos célkitűzések közül, melyek játszottak leginkább szerepet választói döntésükben. A parlamenti voksoláson a Fideszre szavazók majd kétharmadának (64%) jelentősen segítette döntését, hogy a Fidesz ígérete szerint kormányra kerülve megfékezi a korrupciót. Ugyancsak nagyon magas (62%) azoknak az aránya, akiknek döntését a nyugdíjak értékének megvédésére irányuló célkitűzés alakította. Ezzel arányaiban szinte megegyezik a bűnözés megfékezésével kapcsolatos vállalás választókra gyakorolt hatása. A fideszes válaszadók 61 százaléka számára ugyanis a bűnözés megfékezésére tett ígéret meghatározó volt. A választásokon a Fidesz szavazók 52 százalékának döntését az befolyásolta, hogy választott pártjuk tíz év alatt egymillió munkahely megteremtését tűzte ki célul. Ezzel párhuzamosan a Fideszt választók 16 százalékát csupán kis mértékben, további 27 százalékát egyáltalán nem, befolyásolta döntésében a fent megfogalmazott ígéret.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.