<p> Új-zélandiakat is nagy számban megfigyelt az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) az XKeyscore nevű programján keresztül, és az adatokat becsatornázta a Five Eyes (Öt Szem) nevű hírszerzési szövetség adathálózatába - állítja Edward Snowden amerikai informatikus.</p>
Snowden szerint az NSA új-zélandiakat is megfigyelt
Wellington |
Az NSA titkos adatgyűjtési gyakorlatát korábban kiszivárogtató Snowden, valamint Julian Assange, a bizalmas amerikai diplomáciai sürgönyöket százezrével kiszivárogtató WikiLeaks portál ausztrál alapítója az aucklandi városházán összegyűlt tömegnek helyi idő szerint hétfőn este beszélt az NSA új-zélandi tevékenységéről. Az Egyesült Államok által kémkedéssel vádolt informatikusok Kim Dotcom, a kalózkodás és pénzmosás miatt az amerikai hatóságok által ugyancsak körözött internetes mogul meghívására egy titkosított, a világhálón keresztül elérhető videokonferencia rendszer segítségével léptek kapcsolatba az új-zélandi közönséggel. Az élőben közvetített beszélgetésben a jelenleg Oroszországban tartózkodó Snowden azt mondta, hogy az NSA különféle, a tömegkommunikációs metaadatok gyűjtésére alkalmas létesítményeket rendezett be a szigetországban, és "szenzorok" hálózatán keresztül bármikor le tudta hívni a szükséges információkat. Hozzátette, hogy az új-zélandi hírszerzés (Government Communications Security Bureau - GCSB) nem csupán használta az NSA XKeyScore programját, hanem hozzájárult annak kifejlesztéséhez is. Röviddel Snowden nyilatkozata előtt John Key új-zélandi miniszterelnök hétfőn kiadott egy közleményt, amelyben azt állította, hogy az ország titkosszolgálata soha nem gyűjtött adatokat saját polgárairól. A kormányfő hozzátette, hogy korábban több olyan dokumentumot is feloldott a titkosítás alól, amely bizonyíthatja álláspontját. Ugyancsak hétfőn az Intercept híroldalon Glenn Greenwald amerikai újságíró és Snowden közzétett egy beszámolót arról, hogy a miniszterelnök hazudott a GCSB információgyűjtési gyakorlatáról, és az új-zélandi hírszerzés megosztotta információit az Öt Szem szövetség további tagjaival (Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Ausztrália és Kanada). A két éve Ecuador londoni nagykövetségén, politikai menedékjog védelme alatt álló Assange hangsúlyozta: az új-zélandiak előzőleg nem egyeztek bele a tömegkommunikációs eszközökön keresztüli megfigyelés "szélsőséges projektjébe". Az Intercept híroldalt Glenn Greenwald amerikai újságíró alapította februárban, és elsősorban az Edward Snowden amerikai informatikus által kiszivárogtatott dokumentumok tartalmát teszi közzé.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2024. 09.15.
Jöhet a totális megfigyelés?
2022. 12.03.
Hűséget fogadott Putyinnak Edward Snowden
2022. 01.27.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.