Snowden szerint az NSA új-zélandiakat is megfigyelt

Wellington |

<p>&nbsp;Új-zélandiakat is nagy számban megfigyelt az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) az XKeyscore nevű programján keresztül, és az adatokat becsatornázta a Five Eyes (Öt Szem) nevű hírszerzési szövetség adathálózatába - állítja Edward Snowden amerikai informatikus.</p>

Az NSA titkos adatgyűjtési gyakorlatát korábban kiszivárogtató Snowden, valamint Julian Assange, a bizalmas amerikai diplomáciai sürgönyöket százezrével kiszivárogtató WikiLeaks portál ausztrál alapítója az aucklandi városházán összegyűlt tömegnek helyi idő szerint hétfőn este beszélt az NSA új-zélandi tevékenységéről.    Az Egyesült Államok által kémkedéssel vádolt informatikusok Kim Dotcom, a kalózkodás és pénzmosás miatt az amerikai hatóságok által ugyancsak körözött internetes mogul meghívására egy titkosított, a világhálón keresztül elérhető videokonferencia rendszer segítségével léptek kapcsolatba az új-zélandi közönséggel.    Az élőben közvetített beszélgetésben a jelenleg Oroszországban tartózkodó Snowden azt mondta, hogy az NSA különféle, a tömegkommunikációs metaadatok gyűjtésére alkalmas létesítményeket rendezett be a szigetországban, és "szenzorok" hálózatán keresztül bármikor le tudta hívni a szükséges információkat. Hozzátette, hogy az új-zélandi hírszerzés (Government Communications Security Bureau - GCSB) nem csupán használta az NSA XKeyScore programját, hanem hozzájárult annak kifejlesztéséhez is.    Röviddel Snowden nyilatkozata előtt John Key új-zélandi miniszterelnök hétfőn kiadott egy közleményt, amelyben azt állította, hogy az ország titkosszolgálata soha nem gyűjtött adatokat saját polgárairól. A kormányfő hozzátette, hogy korábban több olyan dokumentumot is feloldott a titkosítás alól, amely bizonyíthatja álláspontját.    Ugyancsak hétfőn az Intercept híroldalon Glenn Greenwald amerikai újságíró és Snowden közzétett egy beszámolót arról, hogy a miniszterelnök hazudott a GCSB információgyűjtési gyakorlatáról, és az új-zélandi hírszerzés megosztotta információit az Öt Szem szövetség további tagjaival (Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Ausztrália és Kanada).    A két éve Ecuador londoni nagykövetségén, politikai menedékjog védelme alatt álló Assange hangsúlyozta: az új-zélandiak előzőleg nem egyeztek bele a tömegkommunikációs eszközökön keresztüli megfigyelés "szélsőséges projektjébe".    Az Intercept híroldalt Glenn Greenwald amerikai újságíró alapította februárban, és elsősorban az Edward Snowden amerikai informatikus által kiszivárogtatott dokumentumok tartalmát teszi közzé.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?