<p>Sajnálatát fejezte ki a cseh kormány amiatt, hogy a múltban egyes, elsősorban roma származású nőket akaratuk ellenére sterilizáltak Csehországban - közölték a kormány ülése utáni sajtóértekezleten.</p>
Roma nők sterilizációja - sajnálatát fejezte ki a cseh kormány
A bejelentés szerint a sajnálat kifejezése, amelyet Michael Kocáb cseh emberi jogi és kisebbségügyi miniszter kezdeményezett, nem egy konkrét esetre, hanem a múltban előfordult összes esetre, rossz gyakorlatra vonatkozik. A kormány szerint hiba volt, hogy az egészségügyi intézmények a sterilizáció elvégzésekor nem ellenőrizték, hogy az érintett nő beleegyezett-e a beavatkozásba.
Ugyanakkor határozatban utasították az egészségügyi minisztert, foganatosítson intézkedéseket annak megakadályozására, hogy a jövőben az ilyen esetek megismétlődhessenek.
Csehországban nem létezik semmiféle kimutatás arról, hogy a múltban hány nőt sterilizáltak akarata ellenére. A különféle jogvédő és roma szervezetek eltérő adatokkal dolgoznak. Roma aktivisták szerint a probléma leginkább az észak-morvaországi régiót, Ostravát érinti, ahol az 1989-es rendszerváltás után állítólag több tucatnyi ilyen eset történt. A problémára első ízben nyilvánosan az európai roma jogi központ 2004-ben kiadott egyik jelentése hívta fel a figyelmet. A problémával a cseh emberi jogi biztos hivatala is foglalkozott. Otakar Motejlhez mintegy 80, többnyire roma asszony fordult ez ügyben. A hivatal nem közölte, hogy ezek mind sértettek lettek volna.
"A kormány nyilatkozata megkönnyebbülést jelent számunkra, mert már legalább hat éve harcolunk igazunkért, de eddig semmit sem értünk el. Most legalább elismerték, hogy megsértettek minket" - nyilatkozott újságíróknak Marta Prusová, akit szintén akarata ellenére sterilizáltak. Az elmúlt években több bírósági perre is sor került, de többnyire negatív eredménnyel. A bíróság szerint az ügyek többsége régen történt, s a jogorvoslat már nem lehetséges.
"Ez nem bocsánatkérés, mert a kormány nem vállalhat felelősséget a személyes hibákért" - magyarázta újságíróknak Jan Litomiský, a kormány emberi jogi megbízottja. Hozzátette: minden egyes eset mögött konkrét kórház, konkrét orvos áll.
A cseh emberi jogi liga reagálása szerint a kormány gesztusa elégtelen, s a megkárosított nőket anyagilag is kárpótolni kellene. A liga úgy véli: csak egy első lépésről van szó. Követelni kell, hogy a következő kormányok a sértettek anyagi kárpótlásáról is döntsenek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.