Putyint nem izgatja

Moszkva/Tbiliszi/Washington. Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap közölte: nem aggódik amiatt, hogy amerikai katonák érkeztek a szomszédos Grúziába.

Békülékeny kijelentése elüt azoktól a heves nyilatkozatoktól, amelyeket más magas rangú orosz tisztségviselők tettek a napokban. „Nincs semmi tragédia az USA grúziai jelenlétében. Ha Közép-Ázsiában ez lehetséges, miért ne lenne az Grúziában is?“ – jelentette ki Putyin a FÁK nem hivatalos kazahsztáni csúcstalálkozóján. Az orosz elnök mostani állásfoglalása összecseng azzal a szeptemberi döntésével, hogy együttműködik Amerikával a Washington által indított terrorizmus elleni hadjáratban. Putyin nem emelt kifogást akkor sem, amikor Washington Kirgizisztántól és Üzbegisztántól azt kérte, hadd létesítsen területükön katonai támaszpontokat afganisztáni hadműveleteihez. Sevardnadze grúz államfő jelenlétében nyilatkozva Putyin azt hangoztatta, hogy „minden országnak, így Grúziának is joga van döntéseket hozni saját védelme érdekében, s Moszkva elismeri ezt a jogot“. Ugyanakkor nem rejtette véka alá elégedetlenségét amiatt, hogy az amerikai katonai tanácsadók Grúziába hívásáról az amerikai féltől értesült. A hírek szerint Putyin és Sevardnadze külön megbeszélést is folytatott.

Putyin higgadt fellépésével ellentétben orosz törvényhozók a napokban azzal fenyegetőztek, hogy – válaszul Tbiliszi döntésére – elismerik Grúzia szakadár tartományainak, Abháziának és Dél-Oszétiának a függetlenségét. Ivanov külügyminiszter telefonon jelezte amerikai kollégájának, Colin Powellnek, hogy nem látják szívesen az amerikai katonákat, akiknek a jelenléte még bonyolultabbá teszi az orosz–grúz határ csecsenföldi szakaszán kialakult kényes helyzetet.

Washington azt állítja, hogy legfeljebb kétszáz katonáját küldi Grúziába, és Tbiliszihez hasonlóan hangsúlyozza, hogy az amerikaiak nem vesznek részt a Pankiszi-szorosban meghúzódó terroristák elleni harci cselekményekben, csak néhány grúz alakulat kiképzésével segítenek elűzni a feltehetően az al-Kaida terrorszervezettel is kapcsolatban álló lázadókat.

Az orosz vezetés régóta panaszkodik arra, hogy a csecsenföldi lázadók grúz területen csoportosítják át erőiket, és rendre onnan indítják rajtaütéseiket. Tbiliszi azonban mindeddig elutasította Moszkva ajánlatát, hogy az orosz erők segítenek megtisztítani a Pankiszi-szorost.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?