<p>Élő televíziós kapcsolásban adott utasítást az utolsó orosz vegyi töltet megsemmisítésére szerdán Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki egyúttal a hasonló kötelezettségeinek betartására szólította fel az Egyesült Államokat.</p>
Putyin parancsot adott az utolsó orosz vegyi töltet megsemmisítésére
"Reméljük, hogy Oroszországnak a vegyi fegyverek likvidálására irányuló erőfeszítése példát jelent majd más országok számára" - mondta Putyin, aki a novo-ogarjovói elnöki rezidenciáról az udmurtföldi Kizner faluba adta ki a megsemmisítő parancsot.
Felhívta a figyelmet arra, hogy Oroszország határidő előtt végzett vegyi készleteinek megsemmisítésével. Az elnök emlékeztetett rá, hogy a világon Moszkva és Washington rendelkezett a legnagyobb vegyifegyver-arzenállal. Sajnálkozásának adott hangot amiatt, hogy az Egyesült Államok nem teljesíti időben a készletei megsemmisítésére vonatkozó kötelezettségvállalását, és hogy már harmadik alkalommal módosította a határidőt, egyebek között arra a "furcsácska" kifogásra hivatkozva, hogy nincs erre költségvetési kerete.
Putyin szerint Oroszország elvárja, hogy az Egyesült Államok és más országok is teljesítsék a nemzetközi szerződésekben vállalt kötelezettségeiket. Hozzátette, hogy Moszkva elvégzi a leszerelés terén és a tömegpusztító fegyverek elterjedésének megakadályozásában reá háruló feladatokat, és tisztában van a fegyverkezési verseny kiújulásával, valamint a stratégiai egyensúly megbontására irányuló kísérletekkel járó kockázatokkal.
A Kreml sajtószolgálata szerint Oroszország 39 967 tonna mérgező anyagot, szarint, szománt, VX-et, mustárgázt és lewisite-et tartalmazó 4 352 033 vegyi töltetet, 107 nagy kapacitású tárolót és 927 tartályt semmisített meg. Ezzel Oroszország maradéktalanul teljesítette a vegyi fegyverek kifejlesztését, gyártását, felhalmozását és bevetését megtiltó, 1992. szeptember 3-án megkötött genfi egyezményt.
A készletek megsemmisítésére Oroszország hat régiójában hét fejlett technológiát alkalmazó objektumot hoztak létre. A folyamat közben rendkívüli esemény nem történt. 2016-tól már csak Kiznerben folytatták a vegyi fegyverek likvidálását. A végtermékkel kapcsolatos utókezelés és utómunkálatok a következő két évben folytatódnak majd. A program végrehajtása 288,9 milliárd rubelbe került, amihez 16 külföldi ország, köztük mások mellett az Egyesült Államok, Kanada, az EU több tagállama, valamint az unió is hozzájárult.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.