<p>Vlagyimir Putyin csütörtökön egy hagyományossá vált médiabeszélgetésen azt mondta, megfontolja, hogy induljon-e a 2012-ben esedékes elnökválasztáson.</p>
Putyin megfontolja, indul-e az elnökválasztáson
Kijelentette, hogy Dmitrij Medvegyev elnökkel jól tud együttműködni, mert azonos elveket vallanak, s arra a kérdésre, hogy nem távozik-e a politikából, nem akar-e magánember lenni, azt válaszolta: "Azt aztán várhatják!"
Az orosz kormányfő abban az élő adásban beszélt erről, amelyben az előre és az adás idején feltett kérdésekre válaszolt, s amelyet két országos tévéadó és két rádióállomás közvetített. Putyin - aki ezt a műfajt még elnökként vezette be, s ez volt a 8. ilyen adása - több mint kétmillió kérdést kapott telefonon és interneten előre és élőben, a tavalyi 188 perces rekordját megdöntve.
A kormányfő a múlt pénteki vonatrobbantással összefüggésben továbbra is a terrorizmus jelentős veszélyének tudatosítására és éberségre szólította fel az orosz embereket.
Úgy vélte, a világ és Oroszország túljutott a gazdasági válság mélypontján, de "viharos események" még várhatók.
A válaszokat az orosz gazdaság helyzetének ismertetésére felhasználva elmondta, hogy a gazdaság teljesítménye az utóbbi hónapokban havi fél százalékkal növekedett, s ez a folyamat jövőre várhatóan felgyorsul, de a GDP idén várhatóan 8,5-8,7 százalékkal esik vissza. Azt mondta azonban, sikerült elkerülni a legborúlátóbb prognózisokban foglaltakat - az illetékes minisztérium korábban a GDP 9,6 százalékos csökkenésére számított - s rámutatott, hogy az infláció idén várhatóan 9 százalékot tesz majd ki a tavalyi 13,3 százalék után. Elmondta: a legközelebbi években tízezer megawattnyi új áramtermelő kapacitást helyeznek üzembe, s tíz év alatt 30-32 atomerőmű épül majd a tervek szerint.
Fehéroroszországgal kapcsolatban azt mondta: az orosz támogatás az integrációval áll majd arányban. A volt szovjetköztársaság kedvezményt kér a gáz árára, noha a világon a legolcsóbb áron kapja a gázt - mondta, s úgy vélte, hogy Moszkva elég hitelt adott az országnak.
Kifejtette: néhány ország, köztük az Egyesült Államok akadályozza Oroszország Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) való csatlakozását, s még érvényben van az amerikai Jackson-Wanick-kiegészítés, amelyet egyes lobbicsoportok saját szűk érdekeik céljaira használnak fel. "A csatlakozás továbbra is célunk, de fő prioritásunk a posztszovjet térségben való együttműködés, ezért nagy örömünkre szolgál a Kazahsztánnal és Fehéroroszországgal való vámunió alakulása. Ha azonban ez létrejön, a WTO-hoz is csak ezzel csatlakozhatunk, vagy ha netán mégis önállóan, akkor az unió másik két tagjával szorosan egyeztetve" - mondta.
Ukrajnáról szólva kijelentette: nem támogatja Julija Timosenkót az ukrajnai elnökválasztási kampányban, hanem mint ukrán kormányfővel működik együtt vele.
Putyin azt mondta, a Yukos (Jukosz) vagyonát a néptől lopták el, s ezért az értékesítéséből származó bevételeket egy alapba helyezték, amely a közüzemi szolgáltatásokat támogatja, s amelyből így már sok millióan részesültek. Újra rámutatott, hogy a Yukos volt biztonsági főnökére legalább öt gyilkosságot bizonyítottak rá, és úgy vélte: nem az a kérdés, mikor szabadul a börtönből Mihail Hodorkovszkij, a Yukos bíróság által elítélt főrészvényese, hanem hogy ne ismétlődjenek meg azok a bűncselekmények, amelyekért elítélték.
Putyin számos konkrét kérésre ígért konkrét segítséget: a vasút mellett (alig 5 méterre!) álló házban lakó, s a Nyevszkij expressz elleni merénylet helyszínén elsőként segítő idős asszonynak megsérült háza teljes renoválását és nyugdíja megduplázását, a Távol-Keletről alig 20 ezer forintnyi fizetésre panaszkodó óvónőnek a térség óvónőinek fizetésrendezését, egy fiatal nőnek a magnyitogorszki lehetetlen kórházi állapotok jelentős javítását és a Szajan-Susenszki erőműbalesetben elhunytak hozzátartozóinak a tartós alkalmazást, gyerekeik ingyenes taníttatását ígérte. A csütörtöki lapok megírták, hogy korábbi hasonló ígéreteit teljesítette.
Végül arra a kérdésre, hogy miért okoznak botrányokat külföldön a magamutogató orosz újgazdagok, Putyin azt mondta: a szovjet időkben azzal volt divat mutatni a jómódot, hogy az emberek arany fogsort viseltek: a mai újgazdag oroszok Lamborghinijei és Bugattijai pontosan az arany fogsoroknak felelnek meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.