A tilalom 5 hónapig tart majd.
Putyin betiltotta az olajexportot minden ársapkát alkalmazó ország számára
Vlagyimir Putyin kedden aláírt egy határozatot, mellyel megtiltotta az olajexportot azon országok számára, amelyek árplafont alkalmaznak az orosz olajjal kapcsolatban. A tilalom 5 hónapig lesz érvényes, 2023. február 1-től 2023. július 1-ig.
A Kreml kormányzati portálján és honlapján közzétett rendelet reakció „az Egyesült Államok, a külföldi országok és nemzetközi szervezetek nemzetközi joggal ellentétes ellenséges fellépéseire“.
„Tilos az olaj- és kőolajtermékek külföldi jogalanyok és magánszemélyek részére történő szállítása, amennyiben az ilyen szállításokra vonatkozó szerződések tartalmazzák a maximális árrögzítési mechanizmus alkalmazását” – áll a rendeletben. A rendelet tartalmaz egy kitételt is, amely szerint Putyin különleges esetekben feloldhatja a tilalmat.
Az olajkivitel tilalma február 1-jén lép életbe, a kőolajtermékek kiviteli tilalmának időpontját a kormány határozza meg.
Az orosz olajexport mintegy 70-85 százalékát tartályhajók szállítják. Az árplafon célja, hogy a közlekedési társaságok, valamint a biztosítók és viszontbiztosítók ne adhassák el az orosz olajat a meghatározott ár felett. Mivel a kulcsfontosságú szállítmányozási és biztosítótársaságok a G7-országokban találhatók, az árplafon komoly problémákat okozna Moszkvának, ha magasabb áron akarná eladni az olajat.
Az EU beleegyezett, hogy január közepétől kéthavonta felülvizsgálja az olajjal kapcsolatos árplafon fenntartását, hogy figyelemmel kísérje annak piacra gyakorolt hatását. A korrekciós mechanizmus célja az is, hogy a plafon legalább 5 százalékkal a piaci átlagár alatt maradjon.
(refresher.sk, cszs)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.