<p>Petro Porosenko ukrán elnök felszólította az ország megyei vezetőit szombaton, hogy minden megye vegye ki részét az új védelmi vonalak mentén, a Donyec-medencében létrehozandó katonai erődítmények megépítésében.</p>
Porosenko erődítményeket akar az elválasztó vonalon
Kijev |
A fegyveres testületeket irányító miniszterekkel és a megyei adminisztrációk vezetőivel tartott kijevi tanácskozáson az államfő elmondta, hogy az elvégzendő munkákat felosztják a megyék között. "Minden megye az erejéhez mérten hozzá kell járuljon az erődítési munkálatokhoz, ha nem akarunk a saját városunkban találkozni a határon álló ellenséggel" - mondta. Porosenko hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a lehető legrövidebb időn belül hatékony, többlépcsős védelmi vonalat építsenek ki. Szavai szerint, bár Ukrajna maradéktalanul végrehajtja a februárban aláírt - egyebek közt tűzszünetet és a nehézfegyverek visszavonását előíró - minszki megállapodásokat, az egy hónapja kezdődött minszki folyamat "semmiképpen sem kelthet olyan illúziókat bennünk, hogy a veszély megszűnt vagy csökkent volna". Az ukrán elnök csütörtökön jelentette be, hogy jóváhagyta a szemben álló felek (az ukrán fegyveres erők és az Oroszország támogatását élvező szakadár alakulatok) közötti elválasztó vonalon létesítendő erődítmények megépítésének tervét. Porosenko elégedetten nyilatkozott az év elején elfogadott mozgósítási tervek teljesüléséről, egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy március 18. és május 1-je között leszerelik az ukrán "terrorellenes hadműveletek" 35 ezer katonáját, azokat akik "az elsők között vonultak a haza védelmére, és azért jelentős véráldozatokat hoztak". Az elnök felhívta az ukrán fegyveres testületek és a megyei adminisztrációk vezetőit, hogy kellő figyelmet fordítsanak a hazatérő katonák regisztrációjára, beilleszkedésére, mérlegeljék részleges vagy teljes mentesítésüket a kommunális szolgáltatások díjának megfizetése alól, illetve utaljanak ki számukra telkeket. Szavai szerint kiemelt figyelmet kell fordítani a hazatérő katonák fizetési hátralékaira és hiteltartozásaira. Meggyőződése szerint - mondta Porosenko - a bankoknak segíteniük kell a problémák megoldásában, és a katonák esetében szó sem lehet bármiféle büntetőkamatok vagy más büntetések kirovásáról. Az ukrán hadsereg tavaly április óta fegyveresen harcol a Moszkva katonai támogatását élvező kelet-ukrajnai szakadár területek erőivel. A Donyeck és Luhanszk megye keleti részén közel egy éve zajló harcokban az ENSZ szerint eddig több mint hatezer katona és civil vesztette életét. A felek február 12-én Minszkben tűzszüneti megállapodást kötöttek, amelynek végrehajtását megkezdték.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.