Politikai és gazdasági reformokat tervez a várható cseh kormánykoalíció

Prága |

<p>Széleskörű politikai, gazdasági és társadalmi reformokat tervez az új kormánykoalíció létrehozásáról tárgyaló három cseh jobboldali párt.</p>

"Megállapodtunk abban, hogy megkezdjük a munkát a választási törvény módosításán, amely lehetővé tenné a közvetlen államfőválasztást" - jelentette be Petr Nečas, a Polgári Demokratikus Párt (ODS) kormányfőjelöltje csütörtökön Prágában. Nečas a múlt héten kapott megbízatást Václav Klaus köztársasági elnöktől a kormányalakítási tárgyalásokra.

Nečas elismerte: személyesen inkább a jelenlegi rendszer, a parlamenti elnökválasztás híve, de kész elfogadni a többségi álláspontot, s keresni a kompromisszumos megoldást. Az elnöki jogkörök esetleges módosításáról egyelőre vita van a felek között. Nečas szerint azonban azzal senki sem számol, hogy az elnöki jogkörök esetleg megerősödhetnének.

"Szükségesnek tartjuk az alkotmány felülvizsgálatát is, és vitát kellene folytatni a jogkörök jobb felosztásáról az államfő, a képviselőház és a szenátus között" - mondta Karel Schwarzenberg, a TOP 09 elnöke.

Radek John, a Közügyek elnöke szerint a közvetlen lakossági elnökválasztást lehetővé tevő jogszabályváltozásokat mihamarabb tető alá kell hozni, s el kell fogadni.

A Polgári Demokratikus Párt, a TOP 09 párt és a Közügyek (VV) párt a múlt hét elején több szakértői csoportot hozott létre, amelyek feladata kidolgozni a jövőbeni kormányprogram alapelemeit. A szakértői bizottságok megállapodásait a pártelnökök hagyják jóvá.

A pártoknak eddig már több kérdésben - például a nyugdíjreform alapelemeiben, az egyetemi tandíj bevezetésében - már sikerült közös nevezőre jutniuk.

A nyugdíjreformról folyó vitába a jövőbeni koalíció szeretné bevonni az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Pártot (CSSD) is.

"Miután ez a kérdés több évtizedre meghatározza a Cseh Köztársaság jövőjét, fontosnak tartjuk, hogy a döntés kidolgozásába a CSSD is bekapcsolódjon" - fejtette ki Nečas, aki a kormányelnöki tisztség legnagyobb várományosa.

Az egyetemi tandíj kérdésben az a megállapodás született, hogy legkésőbb 2013-ig mindenképpen bevezetik, s az évi összeg nem haladhatja majd meg az évi 10 ezer koronát. A fizetés módjáról nincs döntés, elvi megállapodás van arról, hogy a diákok a tandíjra valamiféle kedvezményes kölcsönt vehetnének fel.

A fizetési kötelezettség a Csehországban tanuló szlovákiai diákokra is vonatkozna. Nem hivatalos adatok szerint jelenleg mintegy 20 ezer szlovákiai fiatal tanul cseh egyetemeken és főiskolákon. Közülük mintegy 600-650 magyar nemzetiségű.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?