Phenjan újraindítja atomlétesítményeit

<p>Phenjan/Szöul/Washington/Peking. Elsőként a kínaiak reagáltak arra a hírre, hogy Észak-Korea újjáépíti és újraindítja minden atomlétesítményét. Az USA tengeri telepítésű radarplatformot és rakétavédelmi feladatok ellátására is alkalmas rombolót vezényelt az észak-koreai partok közelébe.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Phenjanban tegnap a KCNA hírügynökség jelentette be az atomlétesítmények újraindításáról hozott döntést, azzal, hogy azokat áramtermelésre és katonai célokra egyaránt használni fogják. Phenjan célja az, hogy „minőségileg és mennyiségileg is megerősítse atomarzenálját”, ugyanakkor szükség van rá a súlyos áramhiány megoldásához is. Az újraindítandó létesítmények között van az az 5 megawattos, grafitfékezésű jongbjoni reaktor is, amelyet 2007-ben állítottak le – később állítólag felrobbantották – egy nemzetközi megállapodás részeként. Észak-Korea hetek óta egyre harciasabb hangot üt meg, atomcsapásokkal fenyegeti az USA-t meg Dél-Koreát. Hadiállapotot hirdetett ki, hadseregét, fegyvereit harckészültségbe helyezte.

Kim Dzsong Un vasárnapi beszédét tegnap ismertették. A kommunista rezsim ifjú vezetője azzal érvelt, hogy az ország nukleáris fegyverei a potenciális agresszorok elrettentését szolgálják. A Reuters úgy látja, Kim beszéde azt jelzi, hogy a biztonságról a gazdasági fejlődés érdekei felé mozdult el. Mert Kim azzal is vádolta az Amerikát, hogy Észak-Koreát fegyverkezési versenyre akarja kényszeríteni, ennek célja pedig az, hogy akadályozza az ország gazdasági helyzetének javítását.

Az amerikai haditengerészet tengeri telepítésű radarplatformot és egy rombolót vezényelt az észak-koreai partok közelébe az országban folyó katonai tevékenység és az esetleges újabb rakétakilövések megfigyelésére. A Fitzgerald rombolót és a tengeri olajfúró platformhoz hasonló SBX–1-es radarállomást várhatóan további haditengerészeti csapaterősítések követik. Az elmúlt napokban az USA B–2-es lopakodó bombázókat, B–52-es bombázókat és F–22-es lopakodó vadászgépeket vezényelt Dél-Koreába az ottani hadsereggel közösen zajló hadgyakorlatra.

Kína sajnálja, hogy Észak-Korea újra meg akarja nyitni nukleáris létesítményeit – mondta Pekingben a külügyi szóvivő. Kína a Koreai-félsziget nukleáris leszerelését támogatja, mert ez szolgálná a térség békéjét és stabilitását. Kína is mozgósította katonáit a Koreai-félsziget térségében, megnövelte létszámukat a közös határ közelében és készültségbe helyezte légierejét is. A környéken páncélozott harcjárművek és szállító járművek láthatók, a két országot elválasztó Jalu folyó mentén repülőgépek ellenőrzik a határtérséget. Megfigyelők arra hívták fel a figyelmet, hogy a Kína és Észak-Korea közötti védelmi szerződés értelmében Pekingnek Phenjan segítségére kell sietnie, ha támadás éri. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?