<p>Róma. Nagy alkudozásba kezdhetnek a pártok Itáliában, mert a vasárnapi és hétfői választásokon a balközép hiába szerezte meg az alsóházat, az ugyanolyan fontos szenátusban ez nem sikerült neki. A média tegnap az újabb választásokat sem zárta ki, de a pártok – egyelőre – nem támogatták ezt a lehetőséget. Megkezdődtek a találgatások a lehetséges koalíciókról.</p>
Patthelyzet és teljes bizonytalanság
ÖSSZEFOGLALÓ
A lényeg: a hatalmas külső adóssággal és rekordokat döntögető munkanélküliséggel küszködő Olaszország kormányozhatatlanná válhat, és ismét veszélyt jelenthet az egész euróövezetre nézve. Egy francia miniszter, Arnaud Montebourg, aki a gazdaságélénkítésért felelős tárcát vezeti, úgy fogalmazott: „Az olaszok kimondták, hogy nem értenek egyet a piac által diktált politikával.” Egyébként Párizs csakúgy, mint Berlin, nyilatkozatban sürgette egy erős és stabil olasz kormány létrehozását. Tegnap az olasz államkötvények kamatai emelkedtek, és az euró csaknem kéthavi mélypontra gyengült a dollárral szemben.
A vélemények abban megegyeznek, hogy az igazi vesztes a győztes baloldali vezér, az igazi nyertes pedig egy humorista és a nagy visszatérő, Silvio Berlusconi, aki arra a hírre, hogy a piacok zuhanni kezdtek a választási eredmények hírére, nemes egyszerűséggel annyit mondott, hogy a piacok hülyék.
124 ezer szavazat döntött
Ami a számszerű eredményeket illeti: a képviselőházi választáson a Pierluigi Bersani vezette balközép pártok koalíciója a voksok 29,55 százalékát gyűjtötte össze, szemben a Silvio Berlusconi nevével fémjelzett jobbközép szövetséggel, amely 29,18 százalékot kapott. A két tömörülés közti különbség mindössze 0,37 százalék – ami 124 ezer szavazatot jelent –, de a választási törvény szerint az a koalíció vagy párt, amely a legtöbb voksot kapja az alsóházi választáson, automatikusan többséghez jut, és 340 helyet kap a 630 fős képviselőházban. A balközép fölénye azonban oly csekély, hogy Berlusconi pártja bejelentette: a szavazatok újraszámlálását fogja kérni. Szakértők egyöntetű véleménye azonban az, hogy ilyen helyzetben nem lehet választási győzelemről sem beszélni, hiszen a balközép vezető pártja, a Demokrata Párt (DP) a szavazók hét százalékát veszítette el az előző választásokhoz képest.
Belügyminisztériumi adatok szerint a szenátusi választáson 0,92 százalékos volt a két nagy tömörülés közötti különbség: a balközép koalíció 31,63 százaléknyi szavazatot kapott, míg a jobbközép szövetség a voksok 30,71 százalékát gyűjtötte össze. Ennek ellenére a jobboldalnak lesz több szenátora, mert a szenátusi mandátumokat a tartományokban elért eredmények szerint osztják szét a pártok között.
Kulcsszerepben a szenátus
A törvények elfogadásához Olaszországban nem elég az alsóházi többség. Az azzal egyenjogú második kamarában, a szenátusban is meg kell szerezni a 158 fős abszolút többséget, ez azonban nem sikerült a balközép blokknak. Bersaniéknak be kell érniük 113 hellyel, ami azt jelenti, hogy a kormányképes többség elérése érdekében szövetségre kellene lépniük vagy a Silvio Berlusconi vezette jobbközép blokkal (116 szenátor) vagy Beppe Grillo (54) és az eddigi kormányfő, Mario Monti (18) választási szövetségével.
Grillo nagy kalandja
Pártokra lebontva: a Beppe Grillo humorista vezette 5 Csillag Mozgalom (M5S) gyűjtötte össze a legtöbb voksot, mellőzve mindenfajta koalíciót és választási szövetséget, a képviselőházi választáson egyedül a voksok 25,6 százalékára tett szert, és megelőzte a Pierluigi Bersani vezette DP-t is, meg Silvio Berlusconi Szabadság Népét (PdL) is. A Mario Monti vezette centrum 10,56 százalékot kapott, így a szakértői kormány volt vezetőjének semmi esélye arra, hogy visszaüljön a bársonyszékbe.
Grillo fantasztikus kalandnak nevezte az M5S civil mozgalom eredményét. A tömörülés három év alatt nőtte ki magát párttá. „Ez csak a főpróba volt, legközelebb mi szerzünk többséget!” – hangoztatta Grillo. Óriási bűnnek nevezte, hogy az olasz politika megengedte Berlusconi visszatérését. Elemzők hihetetlennek tartják a Berlusconi vezette jobbközép sikerét is, azt, hogy alig két hónapos kampánnyal képes volt minimálisra lefaragni a balközép koalícióval szembeni hátrányát, amely decemberben még több mint tíz százalékos volt.
A tegnapi olasz lapok egyetértenek abban, hogy a balközép első lett, de nem győzött. A három legfontosabb momentum: Silvio Berlusconi feltámadása, a parlamentet megszálló civilek sikere és Mario Monti háttérbe szorulása. (MTI, TASR, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.