<p>Összeállt a Jiŕí Rusnok miniszterelnök vezette cseh hivatalnokkormány névsora. Mind a 14 miniszteri tárcának már van gazdája, s így lényegében semmi akadálya sincs annak, hogy a korábbi bejelentésnek megfelelően Miloš Zeman köztársasági elnök szerdán kinevezze az új kabinetet.</p>
Összeállt a cseh hivatalnokkormány névsora
Prága |
Utolsóként a pénzügyi tárca vezetőjét nevezte meg Rusnok. Hétfőn délelőtt közölte, hogy a kulcsfontosságú tárca élén Jan Fischer volt kormányfő áll majd. Fischer, aki 2009-ben és 2010-ben vezetett egy korábbi hivatalnokkormányt, egyben a kormányfő helyettese is lesz. A miniszterelnök a hatályos szabályok szerint kormányának kinevezésétől számítva 30 napon belül köteles bizalmat kérni a képviselőháztól. Rusnok azt mondta, hogy ezzel a kérdéssel csak a kormány kinevezése után fog foglalkozni. "Azon leszünk, hogy ez a kormány megkapja a parlament bizalmát" - fejtette ki a kormányfő. A parlamenti pártok többsége továbbra is azt hangoztatja, hogy nem szavaz bizalmat a Rusnok-kormánynak. Az eddigi kormánykoalíció pártjai kormányzati pozícióban szeretnének maradni, de új miniszterelnökkel, míg az ellenzék mihamarabb előre hozott választást szeretne. Figyelemre méltó, hogy a Rusnok-kabinetben három ismert szociáldemokrata politikus is miniszteri tisztséget vállalt. Marie Benešová lesz az igazságügyi miniszter, Jan Kohout a külügyminiszter, míg Frantisek Koníček a munkaügyi és népjóléti minisztérium vezetését vállalta el. A szociáldemokraták elnöksége arra az álláspontra helyezkedett, hogy ha a párttagok közül valaki tisztséget vállal a Rusnok-kormányban, lépjen ki a pártból. A három miniszterjelölt ugyanakkor egybehangzóan azt közölte, hogy miniszteri tisztségük idejére felfüggesztik párttagságukat. Ugyancsak figyelmet keltett, hogy a mai kormány védelmi minisztere, Vlastimil Picek elvállalta, hogy hivatalában marad. Ezzel kivívta az eddigi jobbközép kormánykoalíció bírálatát. A hadsereg parancsnoksága azonban üdvözölte a döntést. Csehországban azért volt szükség új kormányfő kinevezésére, mert Petr Nečas miniszterelnök lemondott tisztségéről azután, hogy korrupció és hatalommal való visszaélés miatt vizsgálati fogságba helyezték kabinetfőnökét, Jana Nagyovát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.