Ortodox húsvét Oroszországban

Moszkva |

<p>Oroszország templomaiban vasárnapra virradóra ünnepelték az ortodox hívők a húsvétot, az ortodox egyház ugyanis a julián naptár szerint számítja az ünnepeket. A moszkvai Megváltó Krisztus templomban, az egyház főtemplomában Dmitrij Medvegyev elnök és felesége, valamint Vlagyimir Putyin kormányfő, továbbá a kormány és a parlament számos tagja is jelen volt az éjféli istentiszteleten, amelyet a januárban megválasztott Kirill pátriárka tartott.</p>

A hírügynökségi jelentések szerint a templomban mintegy ötezer hívő volt jelen, s bejutni csakis a patriárkátus meghívójával lehetett. Az éjféli szertartásokon országszerte összesen mintegy négy és félmillió ember vett részt.

Az istentisztelet során a pátriárka odament a megkülönböztetett helyen, az oltár közelében álló állami vezetőkhöz, csókot váltott velük. Ajándékokat adtak egymásnak, de a közben elhangzott beszélgetést nem lehetett hallani.

Medvegyev átadott az egyházfőnek egy istenszülő-ikont, amelyet az orosz hadseregnek szánnak: előbb elviszik minden katonai egységhez, aztán valamely egység templomában jelölnek ki helyet a számára, de hogy hol, azt még nem tudni.

Az orosz vezetők gyakran vesznek részt az egyházi ünnepek templomi eseményein: mind Medvegyev, mind Putyin jelen volt az új pátriárka januári trónra lépési ünnepségén is.

A János evangéliumából való olvasmány 18 nyelven hangzott el: előbb a pátriárka olvasta fel görögül, majd más főpapok latinul, egyházi szláv, arameus továbbá számos mai európai nyelven, köztük németül, spanyolul, olaszul és románul. 

Medvegyev az ortodoxokhoz intézett üzenetében kiemelte az ünnepnek a hívők egyesítésében betöltött jelentős szerepét, és aláhúzza:, "az orosz ortodox egyház napjainkban folytatja felelősségteljes szolgálatának hagyományait, s aktívan és alkotó módon részt vesz a társadalmi életben, sokat tesz az erkölcsi alapok és a hagyományos családi értékek megerősítéséért, a felnövekvő generációk erkölcsi neveléséért".

Az ortodoxok úgynevezett paszhával - főleg túróból készült, formába préselt, néhány nappal az ünnep előtt megszentelt édes étellel - és természetesen festett tojással ünneplik a húsvétot. III. Sándor cár 1885-ben a felesége számára Fabergé ékszerésznél megrendelt tojással divatot teremtett: a cári család számára készült tojások az ékszerészművészet csúcsát képviselik, s értéküket dollár-tízmilliókban mérik, de a divat a társadalom jómódú rétegeit is magával ragadta: a polgáremberek 1,5-2 centiméteres, nyakláncra való Fabergé-tojásokat ajándékoztak egymásnak húsvétkor, s akinek van ilyen, ma is felölti azt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?