Számos francia városban az utcára vonultak csütörtökön a munkavállalók, hogy elutasítsák azokat a tervezett módosításokat, amelyek kitolnák a nyugdíjkorhatárt. Az egész napos országos sztrájkokat és tiltakozásokat Emmanuel Macron és elnöksége jelentős próbatételének tartják.
Országos sztrájk Franciaországban, nem akarnak 64 éves korig dolgozni
A tüntetéseken sok ezren gyűltek össze Párizsban, Marseille-ben, Toulouse-ban, Nantes-ban, Lyonban és más helyeken, a sztrájkok súlyosan megzavarták a közlekedést, az oktatást és más közszolgáltatásokat szerte az országban.
Újra üzemanyaghiány lehet a francia benzinkutakon. Az emberek pánikfelvásárlásba kezdtek, miután az olajfinomítók sem dolgoznak. A sztrájkok fennakadásokat okoztak a vasúti közlekedésben, az olajfinomítók és az erőművek működésében is. Többek között
- az EDF energiaszolgáltató dolgozóinak 45 százaléka nem vette fel a munkát,
- a TGV szuperexpressz járatai közül csak minden harmadik-ötödik indult el,
- a France Inter rádió csak zenét sugárzott,
- de buszvezetők és állami alkalmazottak is sztrájkba léptek,
- ahogy tanárok és diákok is,
- Párizsban le kellett zárni több metróállomást,
- az olajfinomítókba érkező szállítmányok útját blokkolták,
- és kisebb fennakadások voltak a légi közlekedésben is.
A tiltakozások komoly próbatétel elé állítják Emmanuel Macron francia elnököt, aki szeretné elérni, hogy 62 helyett fokozatosan, 2030-ig 64 év legyen az öregségi nyugdíj új korhatára, ami miatt mindenkinek két évvel tovább kellene dolgoznia. Ezzel párhuzamosan a csaknem 2 millió kisnyugdíjas számára 1200 euróra emelné a minimumnyugdíj havi összegét. A javaslat szerint a teljes összegű öregségi nyugdíj 2027-től 43 év szolgálati év után járna.Macron szerint e hosszabbítás nélkül nem fenntartható a francia nyugdíjrendszer, ám a terv jelentős ellenállásba ütközik a társadalom részéről. Az erről szóló javaslatra még a parlamentnek is rá kell bólintania, ahol Macronnak már nincs meg az abszolút többsége, de arra számít, hogy a konzervatívok szavazataival átmegy a javaslat. A korhatár emelésétől azt várja a francia kormányzat, hogy 17,7 milliárd euróval növeli a nyugdíjkassza éves bevételeit, ami 2027-ig biztosítana fedezetet a rendszer működéséhez. Az elmúlt 30 évben több nagy nyugdíjreformot is elindítottak a francia kormányok a társadalom elöregedésének és a nyugdíjkassza deficitessé válásának kompenzálására, és valamennyit jelentős tiltakozó megmozdulások kísérték.
(MTI, SZER, hvg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.