Országa népének ajánlotta Nobel-békedíját a kolumbiai elnök

Bogota |

<p>Juan Manuel Santos kolumbiai elnök a Norvég Nobel-bizottság pénteki döntését mély megtiszteltetésnek nevezte és országa népének ajánlotta Nobel-békedíját.</p>

"Érzelmekkel telve fogadom a díjat" - mondta Santos a Facebook-oldalán közzétett, és a Nobel Alapítványnak szánt hangüzenetében. "Ez nagy-nagy megtiszteltetés országomnak. Örökké hálás vagyok" - tette hozzá.

"Ezt a díjat az ő nevükben veszem át: a kolumbiai nép nevében, amely annyit szenvedett ebben a háborúban. Különösen pedig a több millió háborús áldozat nevében egy olyan konfliktusban, amely befejezésének küszöbén áll" - fogalmazott Santos.

A testület döntése meglepetést jelent, mert sokan úgy vélték, hogy a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) nevű szélsőbaloldali gerillaszervezettel kötött békemegállapodás népszavazáson történt minapi elutasítása miatt a díjra korábban esélyesnek tartott latin-amerikai ország kikerült az esélyes jelöltek közül.

A Nobel-békedíj ugyanakkor nem vonatkozik a Timochenkóként ismert Rodrigo Londono FARC-vezetőre, akivel Santos szeptember 26-án írta alá a Norvégia és Kuba védnöksége alatt tető alá hozott békemegállapodást.

A kolumbiai elnök kapja idén a Nobel-békedíjat

A FARC visszafogottan reagált a kitüntetés tényére. "Az egyetlen díj, amelyet el szeretnénk érni, az a szociálisan igazságos béke, mindennemű paramilitáris tevékenység, megtorlás és hazugságok nélkül" - írta Timochenko pénteken egy Twitter-üzenetben.

Kaci Kullmann Five, a Nobel-bizottság elnöke rámutatott, hogy azért hagyták ki Timochenkót, mivel Santos volt a békefolyamat kulcsfigurája. "Santos elnök tette a legelső és történelmi jelentőségű kezdeményezést. Voltak egyéb próbálkozások is, de ezúttal a kormányzat vezetőjeként teljes mellbedobással látott neki a feladatnak és erős akarattal, hogy eredményeket érjen el. Ezért hangsúlyoztuk az elnök szerepét" - tette hozzá Five.
 

Alvaro Sandoval Bernal, Kolumbia nagykövete Norvégiában elmondta: a Nobel-békedíj a remény üzenetét jelenti hazájának. "Megerősíti, hogy van remény a kolumbiai békefolyamatra" - tette hozzá.

A Norvég Nobel-bizottság szerint azonban valós a veszélye annak, hogy a békefolyamat megakad és a polgárháború ismét fellángol Kolumbiában. Ez még fontosabbá teszi, hogy a konfliktusban érintett felek továbbra is tiszteletben tartsák a fegyvernyugvást. Az a tény, hogy a referendumon a békemegállapodást elutasítók kerekedtek felül, nem jelenti szükségképpen a békefolyamat végét - írta a bizottság közleményében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?