Orosz kommentárok a Líbia elleni támadásról

Moszkva |

<p>Oroszország a Líbia elleni BT-határozat és a támadás kapcsán elfoglalt álláspontjával több legyet is ütött egy csapásra: megerősítette együttműködését a Nyugattal, megőrizheti Líbiában lévő vagyontárgyait, nem veszíti el  hatalmas megrendeléseit, és esetleg később még a közvetítőként is felléphet - írta a Kommerszant hétfőn.</p>

Az orosz lap kiemelte: Washingtonnak nem csupán a NATO-beli szövetségesek többségének a támogatását sikerült megszerezni az akcióhoz, hanem Moszkva és Peking jóindulatú semlegességét is.

Olyannyira, hogy a lap szerint Moszkva fontolgatta, hogy támogatja a BT határozatát, később azonban mégis a tartózkodás mellett döntött. Ugyanakkor 24 órával a támadás kezdete előtt nyugdíjba küldte líbiai nagykövetét, aki az utolsó pillanatig Kadhafi mellett állt.

Oroszország alighanem számíthat arra, hogy a Gazprommal és az orosz Vasutakkal aláírt, valamint a fegyvereladási szerződések  érvényben maradnak.

Anatolij Adamisin volt külügyminiszter-helyettes a lapban a Líbiának szentelt kommentárban "tapsolt" az orosz tartózkodásnak a BT-ben. "Nem lehetett könnyű túllépni a múlt sztereotípiáin, amelyek ma is erősek" - írta. Adamisin szerint Moszkva nem azért tartózkodott, mert ellenzi a humanitárius célú beavatkozást, hanem mert nem ezt tartja a legmegfelelőbb eszköznek, de úgy véli, ha más államok ebben látják a megoldást, nem akadályozza ezt. Ez megfelel Moszkva mai és jövendő érdekeinek: Kadhafit nem lehet védeni, és bármilyen lesz is majdan Líbia, Kadhafinak nem lesz benne helye - írta.

Adamisin sztereotípiákról szóló megállapítását alátámasztja, hogy olyan hangok is hallatszanak az orosz sajtóban, miszerint "a Nyugat kedvenc szórakozásának, az idegen területen vívott háborúnak" hódol, és "Ha van olajad, nincs Nálad demokrácia, jövünk!". 

Ugyanezen kérdéskörrel kapcsolatban a Vedomosztyi című lap azt írta: az orosz számításokban az is benne van, hogy ha a harcok elhúzódnak, felmehet az olaj ára, és nő Oroszország tekintélye az arab világban.

A lap Fjodor Lujanovot, az Oroszország a globális politikában című folyóirat főszerkesztőjét idézve azt írta: az orosz tartózkodás a BT-ben változásokat jelez. Az orosz politika nem nyugatbaráttá, hanem kevésbé globálissá válik. Nyikolaj Zlobin, a washingtoni Nemzetközi Biztonsági Intézet elemzője a lapnak kifejtette: az Irak elleni első akció óta eltelt 20 évben a nemzeti szuverenitás korábbi fogalma törlődött, meghalt a jaltai rendszer s vele a határok érinthetetlensége és a befolyási övezetek megosztása, és normává vált a külső beavatkozás egy ország vagy lakossága védelmében. Mindez a nemzetközi közösség felelősségévé vált, és a be nem avatkozásnak nagyobb ára lehet, mint a beavatkozásnak.

A Vedomosztyi szerkesztőségi kommentárjában arra is felhívta a figyelmet: a koalíció nem a lakosságot, hanem a felkelőket védi, de nem tudni, hogy ők kik, és hogyan viselkednek majd győzelmük esetén. "De a győzelem még nem biztos, és arra senki nem gondolt, milyen hatással lesz mindez a világgazdaságra" - írta a lap.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?