ÖSSZEFOGLALÓZágráb. Harminc állam- és kormányfő – köztük Robert Fico szlovák és Orbán Viktor magyar miniszterelnök – is részt vett Zágrábban a Horvátország európai uniós csatlakozását köszöntő nagyszabású nemzetközi rendezvényen.
Önfeledt ünneplés helyett józan mérlegelés Zágrábban
ÖSSZEFOGLALÓ
Zágráb. Harminc állam- és kormányfő – köztük Robert Fico szlovák és Orbán Viktor magyar miniszterelnök – is részt vett Zágrábban a Horvátország európai uniós csatlakozását köszöntő nagyszabású nemzetközi rendezvényen. Horvátország mától hivatalosan is tagja az EU-nak, s a csatlakozás éjszakáján 700 szereplő közreműködésével látványos programot láthatott a közönség a főváros központjában. A központi helyszínen, a Jelacic téren 120 vezető külföldi politikus jelenlétében ünnepelték az unió 28. tagállamát, köztük volt José Manuel Barroso, az EB, Herman Van Rompuy, az Európai Tanács és Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke. A külföldi vendégek mellett Ivo Josipovic horvát államfő és Zoran Milanovic miniszterelnök is beszédet mondott. Azt előre bejelentették, hogy hiába hívták meg a német kancellárt, Angela Merkel nem ment el, s tegnapi rövid üzenetének is az volt a lényege, hogy még sok reformfeladat vár Horvátországra, „a jogbiztonság és a korrupció elleni küzdelem terén kell még nagy lépéseket tennie Zágrábnak”.
Egyébként a horvát sajtóban nemcsak az ünneplés, hanem a kétkedés és az aggodalmak is nagy teret kaptak. Ma már nyoma sincs az önfeledt örömnek, amely tíz évvel ezelőtt, a csatlakozási kérelem beadásakor jellemezte a kis adriai államot. Zágráb egy válságban vergődő európai „elitklubba” lépett be, és sokan úgy vélik, hogy az EU-tagság semmi jót nem hoz nekik. Uniós szakemberek sem rejtik véka alá, hogy a tagságnak nem lesz azonnali pozitív hozadéka a horvátok számára. Azok a horvátok, akik támogatják – számuk 10 év alatt 30 százalékkal csökkent – a csatlakozást, főleg azt szeretnék, hogy Brüsszel tartsa szemmel a széles körben elterjedt korrupciót. A 4,4 millió lakosú országot a Transparency International 2012-ben Ruanda, Jordánia és Kuba mögé sorolta a megvesztegetési index alapján. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.