<p>A megválasztott amerikai elnök, a demokrata párti Barack Obama választási ígéreteinek lényeges eleme volt, hogy adót csökkentene a dolgozó amerikaiak 95 százaléka számára. Meggyőződése szerint egyebek között erre van szükség a Bush-kormány elmúlt 8 évi elhibázott gazdaságpolitikája után, hogy talpra állítsák a lassuló gazdaságot.</p>
Obama adócsökkentéssel menti meg Amerikát
A választási kampányban Obama a republikánusoktól el is nyerte a rágalommal felérő szocialista jelzőt, amiért átcsoportosítaná a vagyont. Obama ugyanis adót csökkentene az alacsony és közepes jövedelműek számára, a gazdagokat viszont a jelenleginél jobban megadóztatná. Az illinois-i szenátor helyreállítaná "az adózási rendszer méltányosságát", általánosságban úgy fogalmazott: "tervemben minden családnak, függetlenül jövedelmétől, kevesebb adót kell majd fizetnie, mint az 1990-es években".
Obama terve szerint az évi 250 ezer dollárnál magasabb jövedelműek adóterhei növekednének. Ezenkívül a 200 ezer dollárnál kevesebbet kereső párok esetében 1000 dolláros visszatérítendő adóhitelezést tervez. Az 50 ezer dollárnál kisebb jövedelmű idősek, 65 év felettiek esetében eltörölné a jövedelemadót, továbbá felfüggesztené a munkanélküli segélyekre kivetett jövedelemadót.
A republikánus elnökjelölt, John McCain - akinek gazdasági elképzelései a választási vereség után már csak papíron maradnak - általános adócsökkentést hirdetett, amelyben a felső osztály is jól járt volna. McCain valószínűleg állandósította volna a Bush-kormány átmeneti adócsökkentéseit, miközben a társasági adó mértékét a jelenlegi 35-ről 25 százalékra csökkentette volna.
Obama az amerikai tőkenyereség-adó jelenlegi 15 százalékos szintjét, legalább 20, vagy esetleg 25-28 százalékra emelné. Nem változtatna viszont a társasági adó szintjén. A gazdasági zavarok jelentkezése után a Bush-kormány tavasszal meghirdetett és a kongresszus által elfogadott adóvisszatérítési programját Obama is támogatta. A programról most már kevesen beszélnek, a fogyasztásösztönző intézkedés nem tudta elhárítani a pénzügyi válság begyűrűzését szeptember közepén. Az adminisztráció azóta sokkal drasztikusabb lépésekre kényszerült: a Wall Street megmentését célzó 700 milliárd dolláros mentőöv keretében részvényvásárlások útján az állam részlegesen államosítani kényszerült a vezető bankokat.
Barack Obama nemcsak a személyi jövedelemadó terén tervez átcsoportosítást. Azt mondta, adót csökkent majd azoknak a cégeknek, amelyek Amerikában teremtenek munkahelyeket, azok a vállalatok viszont nem kapnának adócsökkentést, amelyek a munkahelyeket külföldre viszik. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.